Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKaczyński: Historia Bydgoszczy mną wstrząsnęła

Kaczyński: Historia Bydgoszczy mną wstrząsnęła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 październik 2018 22:44

Były premier, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński w czasie niedzielnej konwencji w Filharmonii Pomorskiej nawiązał do narracji dotyczącej historii Bydgoszczy z września 1939 roku. Tematu można powiedzieć ważnego, bowiem cały czas nie ma jednolitej świadomości społecznej dotyczącej tamtego ciężkiego okresu.

 

- Nie ukrywam, że w związku z waszym miastem, byłem nie tak dawno wstrząśnięty – mówił Jarosław Kaczyński - Jeżeli chodzi o wydarzenia z 1939 roku są dwie oceny – polska i niemiecka. Z jednej strony Polska, a z drugiej Niemcy Hitlera i Goebbelsa. I tak jakby były równe.

 

Osoby interesujące się lokalną historią dobrze wiedzą o co chodzi byłemu premierowi. Bowiem jeszcze kilka lat temu pojawiały się w polskim języku publikacje wskazujące, iż jednoznaczna odpowiedzialność hitlerowców za tamte nieludzkie wydarzenia, wcale nie jest taka jednoznaczna. Dopiero od kilku lat podkreślany jest pogląd, że to Niemcy od samego początku byli agresorem.

 

Nawiązanie do Josepha Goebbelsa nie jest też przypadkowe, bowiem to on uknuł stwierdzenie ,,bydgoska krwawa niedziela”. Propaganda niemiecka przedstawiała dywersję niemiecką, jako rzekomy pacyfikowanie przez wojsko polskie niemieckich obywateli. Dzisiaj jednak w Bydgoszczy mówimy jednoznacznie, że to była dywersja i to Niemcy rozpoczęli ostrzał wycofujących się wojsk polskich.

 

- Jest mowa dalej co prawda o jakiś oszustwach, o 10 tys. wymordowanych w ciągu II wojny światowej bydgoszczanach, ale to mnie naprawdę uderzyło, bo nie jest to dobre podejście do historii – mówił prezes Jarosław Kaczyński.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu