Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO bydgoskim wkładzie w Powstanie Wielkopolskie

O bydgoskim wkładzie w Powstanie Wielkopolskie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 październik 2018 23:04

Powoli zbliżamy się do 11 listopada, symbolicznej daty charakteryzującej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bydgoszczy na powrót do Polski przyszło poczekać jednak 1,5 roku dłużej, ważnym krokiem w dalszej drodze Bydgoszczy do niepodległości był wybuch Powstania Wielkopolskiego.

W środę w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otwarto symboliczną wystawę „Udział mieszkańców Bydgoszczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919". Pod koniec grudnia przypadnie setna rocznica wybuchu tego powstania i w związku z nią powstała wystawa. Decyzją Sejmu RP rok 2018 obchodzimy w Polsce pod patronatem Powstania Wielkopolskiego.

 

Wystawę wraz z biblioteką UKW przygotowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło Bydgoszcz. Otwarcie wystawy zainaugurowało jednocześnie uroczystości setnej rocznicy tego zrywu w Bydgoszczy.

 

Na wystawie przedstawiono postacie bydgoszczan, zaangażowanych w to powstanie m.in. późniejszego prezydenta Bydgoszczy Bernarda Śliwińskiego, ks. Jana Filipiaka który przez lata zaborów krzewił w Bydgoszczy polskość czy mało znaną postać Antoniego Bartkowiaka. Bartkowiak będąc pilotem w styczniu 1919 roku ukradł Niemcom stacjonujący w Bydgoszczy samolot i wylądował nim pod Gnieznem, na terenach zajętych przez powstańców. W dalszej części powstania brał udział w lotach bojowych. Po zakończeniu powstania walczył na froncie wschodnim z bolszewikami. Zginął w 1922 roku w wypadku lotniczym.

 

Wystawę można zobaczyć na II piętrze biblioteki UKW do 15 listopada.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa

Wiadomości z regionu