Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWybory, których wynik będzie trudny do przewidzenia

Wybory, których wynik będzie trudny do przewidzenia

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 październik 2018 17:20

Kto będzie w latach 2018-2023 rządził Bydgoszczą? Tego dowiemy się najprawdopodobniej dopiero 4 listopada, bowiem z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do dogrywki, czyli drugiej tury. Wynik wyborów wydaje się jednak trudny do przewidzenia.

 

Według jedynego przeprowadzonego w tej kampanii sondażu zdecydowanie prowadzi prezydent Rafał Bruski, który jest bliski zwycięstwa już w I turze. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że taki wynik powtórzony zostanie w przyszłą niedzielę, 21 października. Jest wiele niewiadomych, które trudno przewidzieć – chociażby jak duża będzie frekwencja. Wiele osób zauważyło, że trwająca kampania wyborcza jest bardzo dziwna, bowiem taka forma nie była do tej pory spotykana w wyborach samorządowych. Wojna pomiędzy PiS i PO przypomina bardziej kampanie parlamentarną. Trudno jest przewidzieć jak to przełoży się na udział mieszkańców w wyborach. Jaki będzie udział w nich mieszkańców o centrowych poglądach, a na ile będzie istotny negatywny elektora, który zapewne najchętniej pójdzie głosować.

 

Też trudno ocenić na ile wpływ na wynik wyborów będzie miało oczekiwanie zwykłej zmiany przez mieszkańców. Bruski rządzi już 8 lat i wiele osób może pomyśleć, że teraz pora dać szansę komuś innemu. Zadziałać może efekt zmęczenia materiału. Może się też okazać, że trwająca kampania wyborcza, którą relacjonują media, będzie miała stosunkowo mały wpływ na wynik wyborów, co pozwoli zamortyzować kandydatom wpadki i błędy sztabów.

 

Najprawdopodobniej I turę wygra urzędujący prezydent Rafał Bruski, trudno jednak oszacować z jaką przewagą. Gdy będzie ona stosunkowo mała, wówczas dla tego kandydata bardzo trudna będzie II tura, bowiem Tomasz Latos z poparciem Sypniewskiego i Skuteckiego byłby bardzo groźnym rywalem.

 

Jak to się wszystko zakończy dowiemy się za trzy tygodnie. Dzisiaj zaczynamy natomiast ostatnie 5 dni kampanii przed I turą wyborów.

 

Niezależnie jak się to wszystko potoczy, będzie to na pewno wdzięczny materiał do badań przez socjologów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas