Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa bydgoskiej Łączce trwają trzecie poszukiwania ofiar komunistów

Na bydgoskiej Łączce trwają trzecie poszukiwania ofiar komunistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 październik 2018 17:31

Od poniedziałku na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, gdzie z nieludzki sposób w okresie stalinizmu zakopywane były szczątki ofiar komunistów, Instytut Pamięci Narodowej prowadzi od poniedziałku ekshumacje. Do tej pory udało się wydobyć szczątki 6 osób.

- Udało nam się odnaleźć szczątki sześciu osób – informuje nas dr Alicja Paczoska-Hauke z IPN - Nie ma jeszcze pewności do kogo one należą, muszą zostać przeprowadzone badania genetyczne, czyli pojadą do Warszawy i tam zostaną przekazane do konkretnych uczelni w Polsce. Wtedy będziemy mieli pewność, że to są te osoby, który się spodziewaliśmy.

 

W przyszłym tygodniu prace będą kontynuowane. Instytut Pamięci Narodowej liczy, że uda się dotrzeć do ośmiu członków oddziału kpt. ,,Jędrusia”, czyli Leona Mellera.

 

We wcześniejszej publikacji informowaliśmy o niecodziennym znalezisku wśród szczątek, ryngrafu z ,,Orłem w Koronie”, który pozwala postawienie tezy co do tożsamości jednej z osób - Może to być potwierdzone, że jedną z osób, które odnaleźliśmy może być Antoni Godziewski, pseudonim ,,Wola”, który współpracował z Brygadą Wileńską w Borach Tucholskich, a jak wiemy oni akurat ryngrafy nosili – mówi nam dr Paczoska-Hauke.

 

IPN szacuje, że na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w bez pogrzebu zakopano kilkadziesiąt osób. Są to już trzecie ekshumacje prowadzone na bydgoskiej Łączce, które odbywają się przy pomocy wolontariuszy, w dużej mierze związanych ze środowiskiem kibiców Zawiszy. Poprzednie ekshumacje IPN przeprowadził w czerwcu, wówczas odnaleziono szczątki trzech osób. Na początku października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się uroczystość odczytania not identyfikacyjnych 21 bohaterów podziemia antykomunistycznego. Wśród nich były trzy osoby odnalezione na Kcyńskiej w Bydgoszczy: Może to być potwierdzone, że jedną z osób, które odnaleźliśmy może być Antoni Godziewski, pseudonim ,,Wola”, który współpracował z Brygadą Wileńską w Borach Tucholskich, a jak wiemy oni akurat ryngrafy nosili.

 

W miejscu, gdzie w czerwcu odnaleziono ich szczątki, pojawiły się symboliczne tablice ,,W tym miejscu zostałem odnaleziony”.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas