Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNitro-Chem: Nie ma pełnej możliwości ocenienia wiarygodności badań

Nitro-Chem: Nie ma pełnej możliwości ocenienia wiarygodności badań

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 październik 2018 00:33

W trakcie środowej sesji Rady Miasta prezes bydgoskich wodociągów Stanisław Drzewiecki wprost oskarżył spółkę zbrojeniową Nitro-Chem o zatruwanie środowiska zakazanymi substancjami toksycznymi TNT i DNT. Zdaniem Nitro-Chem na tej sesji padło wiele nieprawdziwych informacji. Publikujemy oświadczenie spółki.

Na temat środowej sesji i wystąpień po niej piszemy:

Zdaniem prezesa MWiK Nitro-Chem zostawił ,,odciski palców”

Kto truje w Zachemie? Słowo przeciwko słowu

 

Oświadczenie spółki Nitro-Chem:

W środę, 17 października odbyła się sesja Rady Miasta Bydgoszczy poświęcona m.in. sprawie zanieczyszczenia terenów po byłych zakładach chemicznych ZACHEM. W kontekście tego realnego problemu ekologicznego i społecznego omawiano również wątek dotyczący Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM. Przy tej okazji w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych
i nieprecyzyjnych informacji na temat naszej spółki i wpływu jej działania na środowisko naturalne.

 

1. Spółka miejska CHEMWIK nie przekazała do tej pory NITRO-CHEMOWI wyników badań, które były podstawą do zgłoszenia rzekomej szkody w środowisku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dlatego nie ma obecnie możliwości pełnej oceny wiarygodności wyników przeprowadzonych badań. W tej sprawie podkreślić należy wczorajszą wypowiedź Grzegorza Boronia, dyrektora Wydziału Zintegrowanego Rozwoju z Urzędu Miasta Bydgoszcz, że badania nie są kompletne, nie wskazują ani na źródło, pokazują tylko, że mamy do czynienia ze śladowymi ilościami substancji na terenie osiedla Łęgnowo-Wieś”.

 

2. Problem zanieczyszczenia terenów po byłych zakładach chemicznych ZACHEM ma swoją kilkudziesięcioletnią historię. Produkcja chemiczna, w tym trotylu na tym obszarze rozpoczęła się jeszcze w latach 40. XX wieku, pod okupacją niemiecką i była prowadzona nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat przez różne podmioty. Przez większą część tego okresu wymogi ochrony środowiska i możliwości techniczne ich realizacji były o wiele mniej restrykcyjne niż obecnie. W konsekwencji przyniosło to skutek  w postaci pozostawienia na terenach pozachemowskich ogromnych ilości szkodliwych odpadów, których obecność ma negatywny wpływ na stan wód gruntowych.

 

3. NITRO-CHEM S.A. jest spółką wyodrębnioną w latach 90. XX wieku z ZACHEMU i prowadzącą do dzisiaj działalność na części terenu zajmowanego przez dawny ZACHEM. NITRO-CHEM jest przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa Państwa i zajmuje mocną pozycję na rynku dostawców materiałów wybuchowych dla państw NATO. Zanieczyszczenie obszaru działania byłych zakładów ZACHEM jest istotnym problemem ekonomicznym i społecznym, jednak odpowiedzialność za jego rozwiązanie nie spoczywa na spółce NITRO-CHEM, lecz na odpowiednich władzach i instytucjach samorządowych i państwowych.

 

4. NITRO-CHEM podejmuje stałe wysiłki na rzecz ograniczenia wpływu swojej działalności na środowisko naturalne i zapewnienia wymaganych przez przepisy standardów czystości ścieków odprowadzanych poza teren zakładu. Zgodnie z zaleceniami z 2008 roku ze strumienia ścieków wyeliminowane zostały najbardziej toksyczne dla oczyszczalni biologicznych nitrozwiązki, które znajdują się w tzw. czerwonych wodach. W 2018 roku NITRO-CHEM z własnej inicjatywy uruchomił jedyną w swoim rodzaju w Polsce, a wyjątkową także w skali światowej podczyszczalnię ścieków. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały brak istotnych różnic w ekotoksyczności ścieków bytowych i mieszaniny ścieków bytowych z podczyszczonymi ściekami przemysłowymi z Zakładów Chemicznych NITRO-CHEM S.A. w odniesieniu do mikroorganizmów osadu czynnego.

 

5. NITRO-CHEM na podstawie umowy ze spółką CHEMWIK musi poddawać się stałej kontroli jakości oddawanych ścieków i takie kontrole są stale prowadzone. Spółka kontrolowana jest średnio kilka razy w miesiącu, np. w maju kontrola CHEMWIK trwała kilkanaście dni. W październiku odbyły się już trzy wizyty kontrolerów CHEMWIK: 3, 10 i 17 października. W dniach 16-17 października przeprowadzona została także kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. NITRO-CHEM deklaruje swoje pełne podporządkowanie przepisom, na podstawie których zobowiązany jest do poddania się kontrolom, a także gotowość do współpracy ze wszystkimi właściwymi instytucjami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas