Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO wynikach wyborów w liczbach bezwzględnych

O wynikach wyborów w liczbach bezwzględnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 październik 2018 00:52

Rafał Bruski będzie rządził Bydgoszczą do 2023 roku dzięki poparciu 28,7% mieszkańców. Tak wynik wyborów wygląda bowiem jak spojrzymy na ogół wszystkich uprawnionych do głosowania w mieście. Wybór Bruskiego dokonał się przy udziale 53,09% (frekwencja), wśród których otrzymał 56,64% głosów.

Od wyborów minął dokładnie tydzień, stąd też przygotowaliśmy podsumowanie wyników w oparciu o liczby bezwzględne, czyli za punkt wyjścia bierzemy 266.174 wyborców, a nie 141.007, którzy faktycznie poszli do głosowania.

 

Drugi w wyścigu prezydenckim Tomasz Latos otrzymał 15,5% ogółu wyborców i 29,6% ogółu tych o poszli przed tygodniem głosować.

 

Na Marcina Sypniewskiego zagłosowało 3,2% wszystkich wyborców. Wyniki Anny Mackiewicz i Pawła Skuteckiego będą niższe.

 

Wybory do Rady Miasta Bydgoszczy wygrała Koalicja Obywatelska z poparciem 22,1% w ogóle wyborców i 42,6% w ogóle głosujących. Co można tutaj zauważyć – Rafał Bruski uzyskał o prawie 20 tys. głosów więcej niż lista Koalicji Obywatelskiej.

 

Na PiS zagłosowało 15,2% ogółu mieszkańców i 29,29% biorących udział w głosowaniu. Jest to poparcie podobne do tego jakie uzyskał kandydat na prezydent Tomasz Latos. Trzecie SLD otrzymało 7,5% poparcia wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, czyli 14,4% głosujących. Jest to też wynik ponad dwukrotnie wyższy od poparcia Anny Mackiewicz.

 

W skali województwa wygrała również Koalicja Obywatelska, której poparcie w stosunku do ogółu wyborców wyniosło zaledwie 17%, natomiast do ogółu głosujących 34,6%. Na drugi PiS zagłosowało 13,9% ogółu wyborców, 28,3% głosujących. Cztery mandaty uzyskał PSL z 7% poparcia w stosunku do ogółu wyborców, 14,3% biorących udział w wyborach oraz jeden mandat SLD 4,4% poparcia oraz 9% jeżeli chodzi o ogół głosujących. Frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 51,91%.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Jest decyzja środowiskowa dla budowy odcinka drogi ekspresowej S-10

    W tym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała decyzję środowiskową dla realizacji odcinka drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń, oznacza to, że prace przygotowawcze decyzji dobiegają już końca i po znalezieniu finansowania będzie można rozpocząć już prace budowę.

  • ,,Jest prawdą, że Wielki Post to okres pokuty”

    Dzisiaj przypada w Kościele katolickim Środa Popielcowa, będąca początkiem Wielkiego Postu, okresu dla katolików szczególnego, ale także dla prawosławnych, którzy Wielki Post rozpoczną kilka dni później. Ciekawie o istocie Wielkiego Postu mówił kazaniu z 17 lutego 1991 roku założyciel Bractwa św. Piusa X, francuski abp. Marcel Lefebvre. Przytaczamy fragmenty kazania.

Wiadomości z regionu