Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO wynikach wyborów w liczbach bezwzględnych

O wynikach wyborów w liczbach bezwzględnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 październik 2018 00:52

Rafał Bruski będzie rządził Bydgoszczą do 2023 roku dzięki poparciu 28,7% mieszkańców. Tak wynik wyborów wygląda bowiem jak spojrzymy na ogół wszystkich uprawnionych do głosowania w mieście. Wybór Bruskiego dokonał się przy udziale 53,09% (frekwencja), wśród których otrzymał 56,64% głosów.

Od wyborów minął dokładnie tydzień, stąd też przygotowaliśmy podsumowanie wyników w oparciu o liczby bezwzględne, czyli za punkt wyjścia bierzemy 266.174 wyborców, a nie 141.007, którzy faktycznie poszli do głosowania.

 

Drugi w wyścigu prezydenckim Tomasz Latos otrzymał 15,5% ogółu wyborców i 29,6% ogółu tych o poszli przed tygodniem głosować.

 

Na Marcina Sypniewskiego zagłosowało 3,2% wszystkich wyborców. Wyniki Anny Mackiewicz i Pawła Skuteckiego będą niższe.

 

Wybory do Rady Miasta Bydgoszczy wygrała Koalicja Obywatelska z poparciem 22,1% w ogóle wyborców i 42,6% w ogóle głosujących. Co można tutaj zauważyć – Rafał Bruski uzyskał o prawie 20 tys. głosów więcej niż lista Koalicji Obywatelskiej.

 

Na PiS zagłosowało 15,2% ogółu mieszkańców i 29,29% biorących udział w głosowaniu. Jest to poparcie podobne do tego jakie uzyskał kandydat na prezydent Tomasz Latos. Trzecie SLD otrzymało 7,5% poparcia wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, czyli 14,4% głosujących. Jest to też wynik ponad dwukrotnie wyższy od poparcia Anny Mackiewicz.

 

W skali województwa wygrała również Koalicja Obywatelska, której poparcie w stosunku do ogółu wyborców wyniosło zaledwie 17%, natomiast do ogółu głosujących 34,6%. Na drugi PiS zagłosowało 13,9% ogółu wyborców, 28,3% głosujących. Cztery mandaty uzyskał PSL z 7% poparcia w stosunku do ogółu wyborców, 14,3% biorących udział w wyborach oraz jeden mandat SLD 4,4% poparcia oraz 9% jeżeli chodzi o ogół głosujących. Frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 51,91%.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

Wiadomości z regionu

Śledź nas