Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWiększość wyborców SLD wolała Bruskiego od Mackiewicz

Większość wyborców SLD wolała Bruskiego od Mackiewicz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 październik 2018 07:09

Prezydent Rafał Bruski przed tygodniem uzyskał ponad 76 tys. głosów, gdy poparcie Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Miasta wyniosło 58.9 tys. Oznacza to, że na Bruskiego zagłosowali również wyborcy innych komitetów.

Dość podobnie wyglądają wyniki kandydata PiS Tomasza Latosa oraz listy PiS do Rady Miasta. Na Latosa zagłosowało 41.407 wyborców, na radnych PiS 40.561. Wynika z tego, że Latos przekonał do siebie również kilkuset sympatyków innych list niż PiS. W tym wypadku są to jednak różnice śladowe. Co jednak warto zauważyć, Latos jest pierwszym kandydatem PiS, który uzyskał wyższe poparcie od listy komitetu do Rady Miasta.

 

Na Annę Mackiewicz zagłosowało 8,5 tys. wyborców, gdy na listę SLD do Rady Miasta prawie 20 tys. Dla kandydatki na prezydenta jest to na pewno porażka osobista. Jednocześnie w dużej mierze rozwiązuje to zagadkę, skąd kilkanaście tysięcy głosów więcej na Rafała Bruskiego niż na listę Koalicji Obywatelskiej. Bruski dla większości wyborców SLD okazał się lepszym wyborem od desygnowanej przez partię Anny Mackiewicz.

 

Wynik trzeciego w wyborach prezydenckich Marcina Sypniewskiego 8,5 tys. głosów jest podobny do wyników komitetu jaki go wystawił, czyli Czasu Bydgoszczy. Natomiast dość ciekawa sytuacja miała miejsce w Kukiz15 na które zagłosowało 8,1 tys. wyborców, gdy kandydat na prezydenta Paweł Skutecki uzyskał niespełna 5 tys. głosów. Część wyborców Skuteckiego mogła zagłosować na Latosa (tak zresztą spekulowano przed wyborami analizując możliwe kierunki przepływu elektoratów), ale mogły być również głosy na Rafała Bruskiego.

 

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka analityczna. Kukiz15 w Bydgoszczy uzyskał o kilkaset mniej głosów od Czasu Bydgoszczy, szyldu lokalnego, który był mniej rozpoznawalny od tej formacji mającej reprezentacje w Sejmie. Początkowo środowiska tworzące Czas Bydgoszczy i Kukiz15 planowały wspólny start pod szyldem Nowej Bydgoszczy. Ostatecznie wynikły różnice i pojawiły się dwa komitety.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas