Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzkoła muzyczna zaprasza bydgoszczan na patriotyczny koncert

Szkoła muzyczna zaprasza bydgoszczan na patriotyczny koncert

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 listopad 2018 07:15

,,Moją Ojczyzną jest Muzyka” - to tytuł koncertu jaki muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej zagrają w poniedziałek w Filharmonii Pomorskiej. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii i dziś powinno być dla nas okazją do radości i celebrowania wspólnoty. Inicjatywy, które zaplanowaliśmy w roku 2018, to przedsięwzięcia, które doskonale wpisują się w tematykę oficjalnych obchodów i jubileuszy uchwalonych przez Sejm RP – czytamy w zaproszeniu na to wyjątkowe wydarzenie.

 

Zaprezentują się wybitni artyści, Orkiestra Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, Chór Mieszany Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych oraz zaproszony Chór Męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Księdza Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku, Chór Wydziału Wokalnego im. Felicji Krysiewicz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych. Solistą wieczoru będzie fenomenalny młody wirtuoz fortepianu, uczeń Klasy Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy –CHENG SENG YE, który wykona wraz z Orkiestrą Symfoniczną Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Ponadto, w programie muzycznego wieczoru zebrani goście usłyszą Bogurodzicę, Hymn Narodowy, Laudate Pueri F. Mendelssohna, Completorium G. Gorczyckiego oraz Alleluja G. F. Haendla. Na organach towarzyszyć będzie zespołom chóralnym Michał Dzięcioł. Młodzi muzycy zagrają pod batutą dyrygentów: Henryka Wierzchonia, Aleksandry Gruczy-Rogalskiej, Agnieszki Sowy, ks. Kazimierza Dąbrowskiego.

 

Dodatkowo rok 2018 został ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta, poety, eseisty, dramaturga, twórcy słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito, kawalera Orderu Orła Białego, laureata ponad dwudziestu nagród literackich. Autorem dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta jest Andrzej Franaszek, który 7 listopada w Auli im. Św. Jana Pawła II w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (ul. Gdańska 71) spotka się z młodym pokoleniem Polaków. Opowie nam o niestrudzonym podróżniku, porywającym eseiście, genialnym poecie, nieprzeniknionym człowieku budującym swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom – płynącym pod prąd.

 

Wydarzenia zaplanowane w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – w ramach projektu Moja Ojczyzna jest Muzyką – z pewnością wpłyną na rozwój młodych Polaków, ich wrażliwości i szacunku do Ojczyzny, wypromują artystów, aktywność historyczną, upowszechnią kulturę muzyczną.

 

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

  Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.