Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa kilka godzin przed ciszą wyborczą

Na kilka godzin przed ciszą wyborczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 listopad 2018 16:39

O północy na terenie kilku gmin w powiecie bydgoskim rozpocznie się cisza wyborcza. Agitacja będzie zabroniona do czasu zakończenia głosowania, czyli niedzieli wieczora. Największe emocje budzą chyba wybory w Koronowie i Białych Błotach. Wczoraj i dzisiaj kampania została nieco ograniczona z uwagi na Wszystkich Świętych.

W Białych Błotach sytuacja jest dość specyficzna, bowiem od roku gminą nie rządzi wójt, którego od rządów odsunęła prokuratura. Wojewoda nie powołał jednak komisarza, powierzając władzę wywodzącego się ze środowiska Urzędu Gminy Janowi Jaworskiemu. Jaworski w wyborach nie startował, stąd też niezależnie kto wygra, w gminę w pewnym stopniu czekają zmiany. Pierwszą turę wygrała związana z urzędem Magdalena Maison, która nie wzięła jednak udziału w przedwyborczej debacie. Po drugiej stronie znajduje się Dariusz Fundator, który wywodzi się ze środowiska mieszkańców przeciwnych budowie nowych kurzych ferm. Najprawdopodobniej sołectwa będą głosowały równie, stąd też wynik tych wyborów jest trudny do przewidzenia.

 

W Koronowie wieloletni burmistrz Stanisław Gliszczyński przegrał w pierwszej turze minimalnie z Patrykiem Mikołajewskim. W ostatnich dniach w internecie Mikołajewski atakowany jest anonimowym hejtem, który widoczny był również w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Gliszczyńskiego w ostatnim czasie wsparł prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, marszałek województwa Piotr Całbecki i parlamentarzyści PO. Czy to wystarczy do utrzymania władzy? Wynik tutaj może być również ciekawy, bowiem Mikołajewski ma dość silny elektorat we wiejskiej części gminy. Przez ostatnie dni obaj kandydaci odbywali spotkania z wyborcami.

 

Dogrywka w niedzielę będzie również w:

-Nowej Wsi Wielkiej, gdzie dotychczasowy wójt Wojciech Oskwarek będzie rywalizował z Janem Paprockim;

-Dobrczu, gdzie pierwszą turę wygrał nieznacznie Andrzej Berdych pokonując dotychczasowego wójta Wojciecha Szalę. Przed 4 laty Szala był jedynym kandydatem na wójta, stąd też wyboru był pewien jeszcze przed głosowaniem. Teraz miał aż pięciu rywali i po pierwszej turze musi odrabiać stratę do Berdycha.

 

Warto przypomnieć, że nie tak dawno w Dobrczu odbyło się referendum w wyniku którego odwołano Radę Gminy. Wójt Szala utrzymał stanowisko dzięki niskiej frekwencji.

 

Jak spojrzy się na miejsca dogrywek to nasuwa się jeszcze jedna ciekawostka – w Dobrczu, Koronowie i Białych Błotach duże emocje społeczne budziła możliwa budowa kurzych ferm. Ten temat stał się również przewodni w kończące się dzisiaj kampanii wyborczej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Poczta Polska gratuluje Zawiszy awansu

    Za naszym pośrednictwem gratulacje z okazji awansu Zawiszy do IV ligi złożył dyrektor Regionu Bydgoszcz Poczty Polskiej Karol Górski. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek rundy wiosennej Poczta Polska wyemitowała znaczek i kartkę pocztową poświęconą bydgoskiemu Zawiszy.

  • Zawisza ,,gromiąc” żegna się z okręgówką

    Już przed meczem było wiadome, że jego wynik nie będzie miał specjalnego znaczenia, bowiem Zawisza awans do IV ligi wywalczył już kilka tygodni temu. Było to jednak pożegnanie z V ligą i wokół tego pożegnania budowano cały spektakl. Można jednak powiedzieć, że Zawisza w dobrym stylu pożegnał się z okręgówką.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.