Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa kilka godzin przed ciszą wyborczą

Na kilka godzin przed ciszą wyborczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 listopad 2018 16:39

O północy na terenie kilku gmin w powiecie bydgoskim rozpocznie się cisza wyborcza. Agitacja będzie zabroniona do czasu zakończenia głosowania, czyli niedzieli wieczora. Największe emocje budzą chyba wybory w Koronowie i Białych Błotach. Wczoraj i dzisiaj kampania została nieco ograniczona z uwagi na Wszystkich Świętych.

W Białych Błotach sytuacja jest dość specyficzna, bowiem od roku gminą nie rządzi wójt, którego od rządów odsunęła prokuratura. Wojewoda nie powołał jednak komisarza, powierzając władzę wywodzącego się ze środowiska Urzędu Gminy Janowi Jaworskiemu. Jaworski w wyborach nie startował, stąd też niezależnie kto wygra, w gminę w pewnym stopniu czekają zmiany. Pierwszą turę wygrała związana z urzędem Magdalena Maison, która nie wzięła jednak udziału w przedwyborczej debacie. Po drugiej stronie znajduje się Dariusz Fundator, który wywodzi się ze środowiska mieszkańców przeciwnych budowie nowych kurzych ferm. Najprawdopodobniej sołectwa będą głosowały równie, stąd też wynik tych wyborów jest trudny do przewidzenia.

 

W Koronowie wieloletni burmistrz Stanisław Gliszczyński przegrał w pierwszej turze minimalnie z Patrykiem Mikołajewskim. W ostatnich dniach w internecie Mikołajewski atakowany jest anonimowym hejtem, który widoczny był również w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Gliszczyńskiego w ostatnim czasie wsparł prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, marszałek województwa Piotr Całbecki i parlamentarzyści PO. Czy to wystarczy do utrzymania władzy? Wynik tutaj może być również ciekawy, bowiem Mikołajewski ma dość silny elektorat we wiejskiej części gminy. Przez ostatnie dni obaj kandydaci odbywali spotkania z wyborcami.

 

Dogrywka w niedzielę będzie również w:

-Nowej Wsi Wielkiej, gdzie dotychczasowy wójt Wojciech Oskwarek będzie rywalizował z Janem Paprockim;

-Dobrczu, gdzie pierwszą turę wygrał nieznacznie Andrzej Berdych pokonując dotychczasowego wójta Wojciecha Szalę. Przed 4 laty Szala był jedynym kandydatem na wójta, stąd też wyboru był pewien jeszcze przed głosowaniem. Teraz miał aż pięciu rywali i po pierwszej turze musi odrabiać stratę do Berdycha.

 

Warto przypomnieć, że nie tak dawno w Dobrczu odbyło się referendum w wyniku którego odwołano Radę Gminy. Wójt Szala utrzymał stanowisko dzięki niskiej frekwencji.

 

Jak spojrzy się na miejsca dogrywek to nasuwa się jeszcze jedna ciekawostka – w Dobrczu, Koronowie i Białych Błotach duże emocje społeczne budziła możliwa budowa kurzych ferm. Ten temat stał się również przewodni w kończące się dzisiaj kampanii wyborczej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

  Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.