Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo ciekawego wydarzy się z okazji Święta Niepodległości?

Co ciekawego wydarzy się z okazji Święta Niepodległości?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 10 listopad 2018 00:52

Jak liczył Michał Sztybel z ratusza tylko w tym tygodniu odbędzie się około 300 wydarzeń poświęconych obchodom Święta Niepodległości. Tak duża liczba sprawia, że nie sposób o wszystkich wspomnieć, ani też uczestniczyć. Cieszyć powinno jednak to, że jest tak wiele inicjatyw, w tym dużo oddolnych.

 

Co nas czeka jeszcze dzisiaj 10 listopada?

Wolny Związek Zawodowy Solidarność Oświata zaprasza na godzinę 17:00 do parafii pw. św. Piotra i Pawła przy Placu Wolności na uroczystą Msze Świętą w intencji Ojczyzny, a po niej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Udział w wydarzeniu zapowiada wiele środowisk patriotycznych, które dzień później planują wyjazd na uroczystości do Warszawy.

 

Kto zostanie w Święto Niepodległości w Bydgoszczy nie będzie się jednak nudził. Główny punkt to Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości na Wyspie Młyńskiej. Punktem kulminacyjnym będzie śpiewanie pieśni patriotycznych przez połączone chóry – łącznie ma być ponad 200 osób i najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tradycyjnie będą odbywać się również jarmarki, obecne będzie również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, bowiem powoli zbliżamy się do jego setnej rocznicy, wydarzenia ważnego w bydgoskiej drodze do niepodległości.

 

Atrakcje towarzyszące przygotowuje Muzeum Okręgowe i inne instytucje oraz przedsiębiorcy w obrębie Starówki. W godzinach 12:00-15:00 w Europejskim Centrum Pieniądza (przy Wyspie Młyńskiej) odbywać będzie się festiwal ,,Bydgoskie Smaki Niepodległości”. Obecni na Wyspie Młyńskiej będą także członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Więcej o wydarzeniach można przeczytać na stronie Urzędu Miasta - https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

Uroczystości państwowe

Tak jak co roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski organizuje oficjalne państwowe uroczystości. Rozpoczną się one w Katedrze Mszą Świętą o godzinie 11:00, którą sprawował będzie bp. Jan Tyrawa. Później nastąpi przemarsz na Plac Wolności, gdzie planowany jest uroczysty apel.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza bliżej IV ligi

  W Wielką Sobotę rozegrano 21 kolejkę V ligi, w trakcie której Flisak Złotoria podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Był to pierwszy mecz wyjazdowy Zawiszy w tym roku o punkty, praktycznie jednak kluby dogadały się, iż ten mecz został rozegrany w Bydgoszczy, przy Sielskiej Fordonie, czyli Zawisza jakby grał u siebie.

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.