Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo ciekawego wydarzy się z okazji Święta Niepodległości?

Co ciekawego wydarzy się z okazji Święta Niepodległości?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 10 listopad 2018 00:52

Jak liczył Michał Sztybel z ratusza tylko w tym tygodniu odbędzie się około 300 wydarzeń poświęconych obchodom Święta Niepodległości. Tak duża liczba sprawia, że nie sposób o wszystkich wspomnieć, ani też uczestniczyć. Cieszyć powinno jednak to, że jest tak wiele inicjatyw, w tym dużo oddolnych.

 

Co nas czeka jeszcze dzisiaj 10 listopada?

Wolny Związek Zawodowy Solidarność Oświata zaprasza na godzinę 17:00 do parafii pw. św. Piotra i Pawła przy Placu Wolności na uroczystą Msze Świętą w intencji Ojczyzny, a po niej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Udział w wydarzeniu zapowiada wiele środowisk patriotycznych, które dzień później planują wyjazd na uroczystości do Warszawy.

 

Kto zostanie w Święto Niepodległości w Bydgoszczy nie będzie się jednak nudził. Główny punkt to Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości na Wyspie Młyńskiej. Punktem kulminacyjnym będzie śpiewanie pieśni patriotycznych przez połączone chóry – łącznie ma być ponad 200 osób i najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tradycyjnie będą odbywać się również jarmarki, obecne będzie również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, bowiem powoli zbliżamy się do jego setnej rocznicy, wydarzenia ważnego w bydgoskiej drodze do niepodległości.

 

Atrakcje towarzyszące przygotowuje Muzeum Okręgowe i inne instytucje oraz przedsiębiorcy w obrębie Starówki. W godzinach 12:00-15:00 w Europejskim Centrum Pieniądza (przy Wyspie Młyńskiej) odbywać będzie się festiwal ,,Bydgoskie Smaki Niepodległości”. Obecni na Wyspie Młyńskiej będą także członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Więcej o wydarzeniach można przeczytać na stronie Urzędu Miasta - https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

Uroczystości państwowe

Tak jak co roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski organizuje oficjalne państwowe uroczystości. Rozpoczną się one w Katedrze Mszą Świętą o godzinie 11:00, którą sprawował będzie bp. Jan Tyrawa. Później nastąpi przemarsz na Plac Wolności, gdzie planowany jest uroczysty apel.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Niespodzianka w Okręgowym Pucharze Polski. Zawisza odpada w IV rundzie

    Kilka tygodni temu byliśmy świadkami fenomenalnego pojedynku w finale Okręgowego Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego, gdy we Włocławku dopiero w rzutach karnych Unia Janikowo pokonała Zawiszę Bydgoszcz. Był to pojedynek III ligowca z IV ligowcem, w którym zespół o klasę wyższy wygrał o włos. Zawisza w finale edycji 2020/2021 już jednak nie zagra.

    Etykiety: piłka nożna
  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu