Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamiętajmy dzisiaj o naszym prezydencie

Pamiętajmy dzisiaj o naszym prezydencie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 11 listopad 2018 08:03

Czy odnajdziemy kiedykolwiek szczątki prezydenta Leona Barciszewskiego? Niestety szanse są małe. Najprawdopodobniej 11 listopada 1939 roku zginał prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski, zamordowany przez Niemców.

Dzisiaj – w Święto Niepodległości – powinniśmy wspomnieć Leona Barciszewskiego jego aktywność na rzecz powrotu Polski na mapy. Mieszkając w Berlinie działał w środowiskach polonijnych. Był prezesem Związku Towarzystw Polskich w Berlinie oraz prezesem Towarzystwa Przemysłowców Polskich. Działał też w Polskim Komitecie Politycznym w Berlinie. W 1918 roku jako zastępca Konsula Generalnego w Berlinie wspierał Powstanie Wielkopolskie, pomagając w reparacji około 200 tys polskich jeńców.

 

W Odrodzonej Polsce najpierw był prezydentem Gniezna, natomiast w 1932 roku został wybrany na 12 letnią kadencję prezydentem Bydgoszczy. W okresie kryzysu gospodarczego skutecznie walczył z bezrobociem, w tym czasie powstał też szpital na Bielawkach, elektrownia na Jachcicach, doszło do rozbudowy gazowni i rzeźni miejskiej.

 

Leon Barciszewski jest też postacią tragiczną. Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany przez wojewodę pomorskiego najpierw do Warszawy, a potem do Lwowa. Na wieść o straszliwych mordach Polaków w Bydgoszczy, postanowił wrócić do miasta. Został aresztowany i wraz z synem zamordowany. Najprawdopodobniej nastąpiło to 11 listopada, w 19 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co zrobiono z jego ciałem? Tego nie wiemy do dzisiaj. Na cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Od niedzieli duże zmiany w rozkładach jazdy

  W połowie grudnia, co roku na kolei ma miejsce ważne wydarzenie, mianowicie w życie wchodzą rozkłady jazdy pociągów na nowy sezon. Osobom wybierającym się w podróż zalecamy sprawdzenie nowego rozkładu, bowiem zmiany dotyczą większości kursów.

  Etykiety: kolej
 • Nasz raport w sprawie drogi ekspresowej S-5

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała oddanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S-5, w województwie kujawsko-pomorskim, jeszcze w tym roku. Mamy prawie połowę grudnia, a na razie brak oficjalnych terminów. Przedstawiamy analizę również co do pozostałych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas