Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamiętajmy dzisiaj o naszym prezydencie

Pamiętajmy dzisiaj o naszym prezydencie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 11 listopad 2018 08:03

Czy odnajdziemy kiedykolwiek szczątki prezydenta Leona Barciszewskiego? Niestety szanse są małe. Najprawdopodobniej 11 listopada 1939 roku zginał prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski, zamordowany przez Niemców.

Dzisiaj – w Święto Niepodległości – powinniśmy wspomnieć Leona Barciszewskiego jego aktywność na rzecz powrotu Polski na mapy. Mieszkając w Berlinie działał w środowiskach polonijnych. Był prezesem Związku Towarzystw Polskich w Berlinie oraz prezesem Towarzystwa Przemysłowców Polskich. Działał też w Polskim Komitecie Politycznym w Berlinie. W 1918 roku jako zastępca Konsula Generalnego w Berlinie wspierał Powstanie Wielkopolskie, pomagając w reparacji około 200 tys polskich jeńców.

 

W Odrodzonej Polsce najpierw był prezydentem Gniezna, natomiast w 1932 roku został wybrany na 12 letnią kadencję prezydentem Bydgoszczy. W okresie kryzysu gospodarczego skutecznie walczył z bezrobociem, w tym czasie powstał też szpital na Bielawkach, elektrownia na Jachcicach, doszło do rozbudowy gazowni i rzeźni miejskiej.

 

Leon Barciszewski jest też postacią tragiczną. Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany przez wojewodę pomorskiego najpierw do Warszawy, a potem do Lwowa. Na wieść o straszliwych mordach Polaków w Bydgoszczy, postanowił wrócić do miasta. Został aresztowany i wraz z synem zamordowany. Najprawdopodobniej nastąpiło to 11 listopada, w 19 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co zrobiono z jego ciałem? Tego nie wiemy do dzisiaj. Na cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu