Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBez szczepień dziecko może nie zostać przyjęte do przedszkola

Bez szczepień dziecko może nie zostać przyjęte do przedszkola

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 10 listopad 2018 09:59

Ostatnie przypadki zachorowań na odrę sprawiły, że zaczęto z większą powagą traktować problem spadającej wyszczepialności. Naczelna Izba Lekarska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma pozwolić samorządom wprowadzić szczepienia jako punktowanego kryterium decydującego o przyjęciu dziecka do żłobka lub przedszkola.

W praktyce ten projekt znaczącą utrudniłby niezaszczepionym dzieciom dostęp tych placówek. Takie rozwiązania funkcjonują jednak w wielu zachodnich krajach, również są oczekiwane przez wielu rodziców, którzy obawiają się, kontaktów swojego dziecka z niezaszczepionymi. Problemem są rodzice, którzy celowo nie szczepią swoich dzieci, a takich przybywa z roku na rok. Żeby projekt trafił pod obrady Sejmu potrzeba przynajmniej 100 tys. podpisów. Jest to akcja ogólnopolska.

 

Wczoraj (piątek) Sejm odrzucił natomiast obywatelski projekt znoszący obowiązkowe szczepienia, którego współautorem był bydgoski poseł Paweł Skutecki. Wśród parlamentarzystów wnoszących o jak najszybsze zakończenie prac nad tą inicjatywą był poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia - Debata pokazała, że jest potrzeba edukacji i wyjaśniania przynajmniej części społeczeństwa jak ważne są szczepienia i dlaczego nie można zrezygnować z obowiązku szczepień – komentuje Latos.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas