Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiepodległa Bydgoszcz – startuje projekt

Niepodległa Bydgoszcz – startuje projekt

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 listopad 2018 14:14

Jak wiele osób już zauważyło – dla Bydgoszczy 11 listopada to tylko początek świętowania, które zakończymy dopiero w styczniu 1920 roku. Niestety, cały czas świadomość na temat wydarzeń, które wydarzyły się 11 listopada 1918 roku jest w naszym mieście słaba, dlatego na kilkadziesiąt godzin przed Świętem Niepodległości inaugurujemy projekt ,,Niepodległa Bydgoszcz”.

Celem inicjatywy jest przypominanie tego co wydarzyło się przed listopadem 1918 roku – m.in. o działalności posła Reichstagu Teodora Magdzińskiego, wielu bydgoszczan dbających o zachowanie polskiego ducha jak chociażby Stanisław Tomaszewski, Jan Teska, Jan Biziel, ks.  Jan Filipiak, ks. Ryszard Markwart, Emil Warmiński i wielu innych, których w jednej publikacji trudno ująć. Przypominanie także tego co było później, czego setne rocznicy będą przypadać – Polskiego Sejmu Dzielnicowego, Powstania Wielkopolskiego, podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

Działalność polskich bydgoszczan w okresie zaborów okazała się również bardzo istotna. Najprawdopodobniej dzięki zabiegom Leona Janty-Połczyńskiego – kolejnej postaci, której należy się wielki hołd- przekonano prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa, aby przy ustalaniu granic ująć również ,,poczucie patriotyzmu grup narodowych”, ,,ich siły ekonomicznej” oraz ,,przywiązania do kultury”. To właśnie te aspekty sprawiły, że zdominowana przez Niemców Bydgoszcz została przyznana ustaleniami Traktatu Wersalskiego Polsce.

 

Na kilka miesięcy przed uroczystym podpisaniem w Paryżu dokumentu ,,przekreślającego dzieło zaborców” wybucha Powstanie Wielkopolskie, zakończone w lutym 1919 roku korzystnym rozejmem w Trewirze. Przygotowany wręcz perfekcyjnie antyniemiecki zryw stał się wręcz kluczową kartą przetargową dla wyników rozmów w Paryżu. Musimy pamiętać również o tych bydgoszczanach, którzy powstanie wspierali, chociażby o tym fakcie, że przy dzisiejszej ulicy Długiej działał konspiracyjny szpital, w którym dr Biziel operował rannych powstańców z narażeniem życia.

 

Można by wskazać tutaj wiele innych wątków naszej bydgoskiej drogi do niepodległości, o których nie wolno zapominać.

 

 

W najbliższym czasie uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, aby temat #niepodleglaBydgoszcz był żywy przez najbliższe 1.5 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza bliżej IV ligi

  W Wielką Sobotę rozegrano 21 kolejkę V ligi, w trakcie której Flisak Złotoria podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Był to pierwszy mecz wyjazdowy Zawiszy w tym roku o punkty, praktycznie jednak kluby dogadały się, iż ten mecz został rozegrany w Bydgoszczy, przy Sielskiej Fordonie, czyli Zawisza jakby grał u siebie.

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

 

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.