Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiepodległa Bydgoszcz – startuje projekt

Niepodległa Bydgoszcz – startuje projekt

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 09 listopad 2018 14:14

Jak wiele osób już zauważyło – dla Bydgoszczy 11 listopada to tylko początek świętowania, które zakończymy dopiero w styczniu 1920 roku. Niestety, cały czas świadomość na temat wydarzeń, które wydarzyły się 11 listopada 1918 roku jest w naszym mieście słaba, dlatego na kilkadziesiąt godzin przed Świętem Niepodległości inaugurujemy projekt ,,Niepodległa Bydgoszcz”.

Celem inicjatywy jest przypominanie tego co wydarzyło się przed listopadem 1918 roku – m.in. o działalności posła Reichstagu Teodora Magdzińskiego, wielu bydgoszczan dbających o zachowanie polskiego ducha jak chociażby Stanisław Tomaszewski, Jan Teska, Jan Biziel, ks.  Jan Filipiak, ks. Ryszard Markwart, Emil Warmiński i wielu innych, których w jednej publikacji trudno ująć. Przypominanie także tego co było później, czego setne rocznicy będą przypadać – Polskiego Sejmu Dzielnicowego, Powstania Wielkopolskiego, podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

Działalność polskich bydgoszczan w okresie zaborów okazała się również bardzo istotna. Najprawdopodobniej dzięki zabiegom Leona Janty-Połczyńskiego – kolejnej postaci, której należy się wielki hołd- przekonano prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa, aby przy ustalaniu granic ująć również ,,poczucie patriotyzmu grup narodowych”, ,,ich siły ekonomicznej” oraz ,,przywiązania do kultury”. To właśnie te aspekty sprawiły, że zdominowana przez Niemców Bydgoszcz została przyznana ustaleniami Traktatu Wersalskiego Polsce.

 

Na kilka miesięcy przed uroczystym podpisaniem w Paryżu dokumentu ,,przekreślającego dzieło zaborców” wybucha Powstanie Wielkopolskie, zakończone w lutym 1919 roku korzystnym rozejmem w Trewirze. Przygotowany wręcz perfekcyjnie antyniemiecki zryw stał się wręcz kluczową kartą przetargową dla wyników rozmów w Paryżu. Musimy pamiętać również o tych bydgoszczanach, którzy powstanie wspierali, chociażby o tym fakcie, że przy dzisiejszej ulicy Długiej działał konspiracyjny szpital, w którym dr Biziel operował rannych powstańców z narażeniem życia.

 

Można by wskazać tutaj wiele innych wątków naszej bydgoskiej drogi do niepodległości, o których nie wolno zapominać.

 

 

W najbliższym czasie uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, aby temat #niepodleglaBydgoszcz był żywy przez najbliższe 1.5 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Poczta Polska gratuluje Zawiszy awansu

    Za naszym pośrednictwem gratulacje z okazji awansu Zawiszy do IV ligi złożył dyrektor Regionu Bydgoszcz Poczty Polskiej Karol Górski. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek rundy wiosennej Poczta Polska wyemitowała znaczek i kartkę pocztową poświęconą bydgoskiemu Zawiszy.

  • Zawisza ,,gromiąc” żegna się z okręgówką

    Już przed meczem było wiadome, że jego wynik nie będzie miał specjalnego znaczenia, bowiem Zawisza awans do IV ligi wywalczył już kilka tygodni temu. Było to jednak pożegnanie z V ligą i wokół tego pożegnania budowano cały spektakl. Można jednak powiedzieć, że Zawisza w dobrym stylu pożegnał się z okręgówką.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.