Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPKP Cargo przywraca historyczne barwy kolejnym lokomotywą

PKP Cargo przywraca historyczne barwy kolejnym lokomotywą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 listopad 2018 07:15
PKP Cargo przywraca historyczne barwy kolejnym lokomotywą Fot: Bogusław Białas

W sobotę 10 listopada nie lada gratkę dla miłośników kolejnictwa – w zakładzie utrzymania PKP Cargo odbyła się otwarta dla wszystkich prezentacja lokomotyw ST44-360 oraz ET22-929. Obie lokomotywy przeszły w Bydgoszczy remonty. Jest to kontynuacja polityki PKP Cargo, przywracania historycznego malowania lokomotywą.

Lokomotywa ST44-360 została wyprodukowana w 1974 roku w Ługańsku, w tym samym roku znalazła się we flocie PKP. Najpierw służyła w lokomotywowni w Skarżysku-Kamiennej, od 2004 roku została przejęta przez Zakład Taboru PKP Cargo w Lublinie. Od 2012 roku eksploatuje ją Zakład Taboru PKP Cargo w Gdyni.

 

Natomiast lokomotywa ET-939 zbudowana została w 1985 roku we wrocławskim PAFAG. Do 2000 roku była eksploatowana przez zakład w Iławie, aby trafić na 10 lat do pracy w Zakładzie Taboru w Bydgoszczy. Od 2010 roku podlega zakładowi PKP Cargo w Gdyni.

 

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Nie są to pierwsze lokomotywy, którym bogaty w tradycje bydgoski zakład przywrócił historyczne barwy. W kwietniu miała miejsce prezentacja lokomotywy ET22-933, której przywrócono na malowaniu herb miasta Ostrołęki. Pisaliśmy o tym - Gratka dla miłośników kolei. PKP Cargo przywraca historyczne barwy

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu