Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA zmodernizuje więcej wagonów dla PKP Intercity

PESA zmodernizuje więcej wagonów dla PKP Intercity

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 listopad 2018 18:38

Trwa program wymiany taboru pasażerskiego realizowany przez PKP Intercity. Przewoźnik zdecydował się rozszerzyć go, poprzez skorzystanie z opcji rozszerzenia go do 245 wagonów, które zwiększyć mają komfort podróżowania po Polsce.

Podpisane dzisiaj umowy zakładają rozszerzenie podpisanych trzech umów na modernizację taboru o dodatkowe 82 wagony. Jak podkreślał obecny przy tym wydarzeniu wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, sprawia to, iż mamy do czynienia z kontraktem miliardowym – W ramach poprzednio zawartych umów było to 685 ml, teraz po skorzystaniu z prawa opcji kontrakt stanie się kontraktem miliardowym. Jest to już kontrakt z tej kategorii wagi ciężkiej – mówił na terenie jednej z hal produkcyjnych PESA Bydgoszczy, wiceminister Andrzej Bittel

 

Początkowo podpisane trzy umowy zakładały modernizację 163 wagonów, część z nich już wozi pasażerów. W umowach zawarto jednak możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne wagony i to dzisiaj się stało. Wartość zamówienia wzrosła do 1.03 mld zł. Modernizacja wagonów jest współfinansowania przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

- Kontrakt zapewnia podróżującym pociągami warunki godne do tego żeby podróżować firmie PKP Intercity poprawiać ofertę – uzupełnia minister Bittel.

 

 

W ramach uzupełnienia zamówienia zakłada się modernizację 42 wagonów bezprzedziałowych 2 klasy oraz 40 wagonów przedziałowych – 20 w 2 klasie oraz 20 COMBI oferujących miejsca 1 i 2 klasy. Jeden ze zmodernizowanych wagonów był prezentowany przy okazji podpisania umowy. Wagon zapewnia nowoczesny monitoring, gniazdko elektroniczne dla każdego miejsca oraz system bezprzewodowego internetu WiFi.

 

- My się cieszymy z tego zamówienia. Chcielibyśmy mieć 8 takich zamówień dodatkowo, gdyż PESA pieniędzmi nie stoi, ale będzie stała. Zależy nam na jak najlepszej współpracy, na najlepszym wykonaniu prac o których tutaj mowa – wyjaśnił wiceprezes PESA Andrzej Juszczyński.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza w IV lidze!

  Kolejny krok w odbudowie wielkiej piłki na Zawiszy został uczyniony. Do końca sezonu jeszcze co prawda przeszło miesiąc, ale Zawisza już dzisiaj jest pewny awansu do IV ligi, w najgorszym wypadku zajmując drugie, również premiowane awansem, miejsce w lidze. Przed nami natomiast miesiąc ciekawej walki o awans pomiędzy: Sportisem Łochowo, Startem Pruszcz Pomorski oraz Mustangiem Ostaszewo.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz
 • Na ulicach powoli budowany jest klimat Mistrzostwa Świata

  W przyszły czwartek (23 maja) rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, których organizatorem jest Polska. Tego dnia na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii w ramach rozgrywek grupy B podejmie Ekwador. W czwartek rozegrane zostaną łącznie cztery spotkania.

  Etykiety: Fifa

Wiadomości sportowe

 

 

Kosma Złotowski

 • Wakacje rozpoczną się już za miesiąc

  O strajku nauczycieli zdążyliśmy już zapomnieć, ale długo nierozwiana była wątpliwość, czy stracone około trzy tygodnie zajęć lekcyjnych będzie trzeba nadrabiać w wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ostatnio w tej sprawie stanowisko.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Kiedy powstanie droga ekspresowa S-5?

  Pytanie na które odpowiedzi zapewne nie zna nikt, z punktu widzenia formalnego najpóźniej oddany odcinek, po renegocjacjach , powinien być do 12 czerwca 2020 roku – mowa odcinku Aleksandrowo – Tryszczyn, w ramach którego powstaje widowiskowy most nad Brdą. Według pierwotnej umowy jesteśmy już 4 dni po planowanym terminie zakończenia robót.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.