Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWystawa którą warto w tym jubileuszowym roku obejrzeć

Wystawa którą warto w tym jubileuszowym roku obejrzeć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 listopad 2018 23:33

Dokładnie w Święto Niepodległości miał miejsce wernisaż wystawy: "Niepodległa Polska. 1918 rok". Data 11 listopada światu kojarzy się przede wszystkim z końcem I wojny światowej, wystawa również opowiada o udziale Polaków w Wielkiej Wojnie.

Wystawa opowiada również o Powstaniu Wielkopolskim, którego setną rocznicę będziemy za kilka tygodni obchodzić, które wpisało się również w dzieje Bydgoszczy. Objęto całą tematykę późniejszej walki o granice Odrodzonej Polski, w tym również granicę wschodnią, czyli wojnę polsko-bolszewicką i późniejszy Traktat Ryski. Autorzy wystawy – Anna Nadolska oraz Dariusz Leśniewski chcieli również uczcić setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

 

Co tworzy jednak magię wystaw muzealnych, to możliwość obcowania z przedmiotami, które tworzą opisywaną historię – Wystawa jest o tym jak Polacy włączali się w cały proces tworzenia odrodzonego państwa polskiego – wyjaśnia Dariusz Leśniewski.

 

Na wystawie znajdziemy wiele pamiątek sprzed stu lat, a także zobaczymy broń jaka towarzyszyła I wojnie światowej, po której Polska się mogła odrodzić. Przygotowano również małą przebieralnie, która pozwala gościom wystawy założyć mundury z tamtego okresu – Na wystawie znajdują się specjalne skrzynki, które można otworzyć. W nich prezentujemy najciekawsze zabytki jakie można zobaczyć na naszej wystawie – wyjaśnia Anna Nadolska – Przygotowaliśmy również ciekawą ścieżkę zwiedzania w formie opowiadań bohaterów rzeczywistych i fikcyjnych.

 

Wspomniane postacie przy poszczególnych ekspozycjach komentują opisywane wydarzenia historyczne jak np. podpisanie przez Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Traktatu Wersalskiego. Na atrakcyjność tej ścieżki wpływa to, iż mamy do czynienia z postaciami bezpośrednio związanymi z naszym miastem jak gen. Józef Haller, dr Jan Biziel, czy Wincentyna Teskowa, niemieckiego robotnika pracującego w Bydgoszczy oraz mała dziewczynka galicyjska, której narracja adresowana jest do najmłodszych gości wystawy.

 

- Generał Haller opowiada o polityce międzynarodowej i zagadnieniach związanych z walką. Dr Jan Biziel społecznik, lekarz bydgoski, swoją narrację prowadzi w obrębie problemów lokalnych – opisuje Nadolska.

 

Wystawie towarzyszy film edukacyjny wyjaśniający cały proces tworzenia się granic Odrodzonej Polski.

 

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Muzeum Okręgowego w w samym sercu Bydgoszczy, w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11). Ekspozycja dostępna będzie do maja.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas