Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWystawa którą warto w tym jubileuszowym roku obejrzeć

Wystawa którą warto w tym jubileuszowym roku obejrzeć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 listopad 2018 23:33

Dokładnie w Święto Niepodległości miał miejsce wernisaż wystawy: "Niepodległa Polska. 1918 rok". Data 11 listopada światu kojarzy się przede wszystkim z końcem I wojny światowej, wystawa również opowiada o udziale Polaków w Wielkiej Wojnie.

Wystawa opowiada również o Powstaniu Wielkopolskim, którego setną rocznicę będziemy za kilka tygodni obchodzić, które wpisało się również w dzieje Bydgoszczy. Objęto całą tematykę późniejszej walki o granice Odrodzonej Polski, w tym również granicę wschodnią, czyli wojnę polsko-bolszewicką i późniejszy Traktat Ryski. Autorzy wystawy – Anna Nadolska oraz Dariusz Leśniewski chcieli również uczcić setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

 

Co tworzy jednak magię wystaw muzealnych, to możliwość obcowania z przedmiotami, które tworzą opisywaną historię – Wystawa jest o tym jak Polacy włączali się w cały proces tworzenia odrodzonego państwa polskiego – wyjaśnia Dariusz Leśniewski.

 

Na wystawie znajdziemy wiele pamiątek sprzed stu lat, a także zobaczymy broń jaka towarzyszyła I wojnie światowej, po której Polska się mogła odrodzić. Przygotowano również małą przebieralnie, która pozwala gościom wystawy założyć mundury z tamtego okresu – Na wystawie znajdują się specjalne skrzynki, które można otworzyć. W nich prezentujemy najciekawsze zabytki jakie można zobaczyć na naszej wystawie – wyjaśnia Anna Nadolska – Przygotowaliśmy również ciekawą ścieżkę zwiedzania w formie opowiadań bohaterów rzeczywistych i fikcyjnych.

 

Wspomniane postacie przy poszczególnych ekspozycjach komentują opisywane wydarzenia historyczne jak np. podpisanie przez Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Traktatu Wersalskiego. Na atrakcyjność tej ścieżki wpływa to, iż mamy do czynienia z postaciami bezpośrednio związanymi z naszym miastem jak gen. Józef Haller, dr Jan Biziel, czy Wincentyna Teskowa, niemieckiego robotnika pracującego w Bydgoszczy oraz mała dziewczynka galicyjska, której narracja adresowana jest do najmłodszych gości wystawy.

 

- Generał Haller opowiada o polityce międzynarodowej i zagadnieniach związanych z walką. Dr Jan Biziel społecznik, lekarz bydgoski, swoją narrację prowadzi w obrębie problemów lokalnych – opisuje Nadolska.

 

Wystawie towarzyszy film edukacyjny wyjaśniający cały proces tworzenia się granic Odrodzonej Polski.

 

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Muzeum Okręgowego w w samym sercu Bydgoszczy, w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11). Ekspozycja dostępna będzie do maja.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu