Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemiecki historyk: W jaki sposób sąsiedzi mogą stać się z dnia na dzień mordercami?

Niemiecki historyk: W jaki sposób sąsiedzi mogą stać się z dnia na dzień mordercami?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 listopad 2018 07:02

W ubiegłym roku na łamach niemieckiej gazety “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ukazał się artykuł historyka Jochena Böhlera, który wskazuje, że do tej pory Republika Federalna Niemiec nie rozliczyła się ze swojej wojennej przeszłości. Za przykład tego podaje bezkarność ,,kata Woli” z okresu Powstania Warszawskiego – Heinza Reinefartha.

Reinefarth po zakończeniu II wojny światowej nie tylko nie stanął przed sądem, ale jako szanowany niemiecki obywatel piastował funkcję burmistrza Westerlandu.

 

Od pierwszego dnia wojny Polacy z dnia na dzień stali się dosłownie zwierzyną łowną - pisał Jochen Böhler.

 

Böhler w swojej pracy naukowej interesował się również zbrodniami dokonanymi w Bydgoszczy. W sierpniu napisał również przedmowę do książki Krzysztofa Drozdowskiego ,,Tajemnica Doliny Śmierci'.

 

Nigdy nie zapomnę serii zdjęć, która przewinęła się przed moimi oczami na ekranie komputera, przede wszystkim oczu mężczyzn – wszyscy byli nauczycielami w polskich szkołach – który tutaj, świadomi swojego pewnego końca, po raz ostatni byli zmuszeni do pozowania przed aparatem fotograficznych. Strach, zwątpienie, wściekłość, przekora – mogłem w nich odczytać wszystkie te emocje. A na usta cisnęło mi się pytanie: jak ludzie mogą sobie nawzajem robić coś takiego? - pisze Jochen Böhler w kontekście zdjęć sprzed egzekucji w Dolinie Śmierci.

 

Böhler nie kryje, że jest nimi wstrząśnięty, podkreśla również dodatkowo, iż te zdjęcia bardziej go poruszyły, niż wszystkie inne pokazujące zbrodnie niemieckie w Polsce - Fotograf, który wykonał serię zdjęć w ,,Dolinie Śmierci”, był prawdopodobnie przekonany, że program eksterminacyjny jest konieczny i poprawny Z tego powodu ,,dokumentował” o dla niemieckiej potomności – próbuje zrozumieć rozumowanie katów z 1939 roku.

 

W jaki sposób sąsiedzi mogą stać się z dnia na dzień mordercami? - pyta dalej o wydarzenia bydgoskie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas