Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemiecki historyk: W jaki sposób sąsiedzi mogą stać się z dnia na dzień mordercami?

Niemiecki historyk: W jaki sposób sąsiedzi mogą stać się z dnia na dzień mordercami?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 listopad 2018 07:02

W ubiegłym roku na łamach niemieckiej gazety “Frankfurter Allgemeine Zeitung” ukazał się artykuł historyka Jochena Böhlera, który wskazuje, że do tej pory Republika Federalna Niemiec nie rozliczyła się ze swojej wojennej przeszłości. Za przykład tego podaje bezkarność ,,kata Woli” z okresu Powstania Warszawskiego – Heinza Reinefartha.

Reinefarth po zakończeniu II wojny światowej nie tylko nie stanął przed sądem, ale jako szanowany niemiecki obywatel piastował funkcję burmistrza Westerlandu.

 

Od pierwszego dnia wojny Polacy z dnia na dzień stali się dosłownie zwierzyną łowną - pisał Jochen Böhler.

 

Böhler w swojej pracy naukowej interesował się również zbrodniami dokonanymi w Bydgoszczy. W sierpniu napisał również przedmowę do książki Krzysztofa Drozdowskiego ,,Tajemnica Doliny Śmierci'.

 

Nigdy nie zapomnę serii zdjęć, która przewinęła się przed moimi oczami na ekranie komputera, przede wszystkim oczu mężczyzn – wszyscy byli nauczycielami w polskich szkołach – który tutaj, świadomi swojego pewnego końca, po raz ostatni byli zmuszeni do pozowania przed aparatem fotograficznych. Strach, zwątpienie, wściekłość, przekora – mogłem w nich odczytać wszystkie te emocje. A na usta cisnęło mi się pytanie: jak ludzie mogą sobie nawzajem robić coś takiego? - pisze Jochen Böhler w kontekście zdjęć sprzed egzekucji w Dolinie Śmierci.

 

Böhler nie kryje, że jest nimi wstrząśnięty, podkreśla również dodatkowo, iż te zdjęcia bardziej go poruszyły, niż wszystkie inne pokazujące zbrodnie niemieckie w Polsce - Fotograf, który wykonał serię zdjęć w ,,Dolinie Śmierci”, był prawdopodobnie przekonany, że program eksterminacyjny jest konieczny i poprawny Z tego powodu ,,dokumentował” o dla niemieckiej potomności – próbuje zrozumieć rozumowanie katów z 1939 roku.

 

W jaki sposób sąsiedzi mogą stać się z dnia na dzień mordercami? - pyta dalej o wydarzenia bydgoskie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Jedna trzecia łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta

  Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

  Etykiety: covid19
 • O tym, że dziennie będzie ponad tysiąc zachorowań pisaliśmy już w sierpniu

   W ostatnich dniach w Polsce stwierdzano ponad tysiąc zachorowań na COVID-19, co było wskazaniami rekordowymi i mogło być również elementem sensacji medialnej. O tym jednak, że takich wzrostów zachorowań w tym okresie należy się spodziewać pisaliśmy już w sierpniu. Wspominamy o tym, nie po to, aby się chwalić, lecz w celu wyjaśnienia, że nie dzieje się obecnie nic nadzwyczajnego.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu