Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDziwne przypadki w Nowej Wsi Wielkiej

Dziwne przypadki w Nowej Wsi Wielkiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 listopad 2018 00:12

Pod koniec sierpnia Rada Gminy Nowej Wsi Wielkiej przyjęła uchwałę o odmowie uzgodnienia projektu uchwały sejmiku w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej. Dokument obejmował swoim obszarem również planowany terminal intermodalny w Emilianowie, skąd też radni Nowej Wsi Wielkiej podjęli uchwałę korzystną dla Bydgoszczy.

Takie stanowisko Rady Gminy Nowa Wieś Wielka jest uzasadnione tym, że uzgodnienie projektu uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w proponowanym kształcie, w świetle przytoczonych argumentów prowadziłoby do ograniczenia możliwości rozwojowych gminy wynikających z ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w stopniu nieproporcjonalnym do wartości jakie obszar chronionego krajobrazu ma chronić – napisali w uzasadnieniu radni.

 

Przyjęcie uchwały krajobrazowej w formie zaproponowanej przez sejmik nie tylko byłoby przeszkodą do planowanej przez PKP SA inwestycji w Emilianowie, ale także według radnych Nowej Wsi Wielkiej utrudniałyby w przyszłości rozbudowę drogi krajowej nr 25 i rozwój terenów przy niej, a także rozbudowę terenów wypoczynkowych przy Jeziorze Jezuickim.

 

Stanowisko Nowej Wsi Wielkiej nieco komplikuje Samorządowi Województwa sprawę wprowadzenia uchwały krajobrazowej. Jak się okazało, po podjęciu tej uchwały zaczęły się dziać dość dziwne rzeczy. W październiku na konferencji prasowej były radny wojewódzki Andrzej Walkowiak wprost powiedział, iż wśród samorządowców z tej gminy mieli lobbować osoby przysłane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, aby uchwałę o odmowie uzgodnienia obszaru krajobrazowego z 27 sierpnia wycofali. Z racji trwającej wówczas kampanii wyborczej, temat w mediach specjalnie nie zaistniał. Jak się dowiadujemy, mieli być to pracownicy jednej z firm.

 

Sprawa bulwersuje bydgoskich radnych wojewódzkich i na najbliższej sesji będą domagali się wyjaśnień w tej sprawie. Samorządowcy z Nowej Wsi Wielkiej mają jednak obawy, że ich opór może skutkować tym, że dłużej przyjdzie im poczekać na remont drogi wojewódzkiej nr 254 z Brzozy do Wylatora, która z racji przejazdu kolejowego, jest dość newralgicznym w tej gminie problemem.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu