Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzykują się rekordowe wydatki budżetu Bydgoszczy

Szykują się rekordowe wydatki budżetu Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 listopad 2018 21:01
ul. Grunwaldzka ul. Grunwaldzka Fot: Bogusław Białas

Ponad 2,4 mld zł planuje wydać w 2019 roku Miasto Bydgoszcz – tak przynajmniej wynika z projektu budżetu miasta, nad którymi pracować będzie nowo powołana Rada Miasta Bydgoszczy. Tak wysoki budżet będzie możliwy dzięki dofinansowaniu kluczowych inwestycji infrastrukturalnych z Unii Europejskiej. Teraz jesteśmy bowiem w samym centrum wydatkowania funduszy z perspektywy unijnej 2014-2020.

 

Wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne wynieść mają według projektu 748 mln zł. Kwota robi wrażenie, ale w dużej mierze jest to kontynuacja inwestycji już rozpoczętych, jak chociażby rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej, która w przyszłym roku kosztować będzie 74 mln zł, z tego ponad 60 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej.

 

W nowym roku rozpocznie się też inny wielki projekt jakim jest przebudowa ulicy Kujawskiej, wraz z budową linii tramwajowej. Miał się on rozpocząć już w tym roku, ale z uwagi na kontrole dokumentów przeprowadzane przez instytucje państwowe nieco się przesunęła. Na to zadanie planuje się wydać w 2019 roku ponad 164 mln zł, z tego 76 mln z Unii Europejskiej. Samorząd planuje zaciągnąć na 87,6 mln zł kredyt.

 

W 2019 roku planuje się też ukończyć wartą 14 mln zł budowę II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Ta inwestycja ma już rok opóźnienia za sprawą problemów z wyegzekwowaniem przez wojewodę działki na której znajduje się tartak.

 

10 mln zł kosztować będzie też budowa buspasu przy ulicy Gdańskiej w kierunku Myślęcinka, samorząd zapłaci jednak tylko 3,8 mln zł, bowiem pozostała część to również dotacja unijna.

 

Rozpoczną się również prace nad budową mostu tramwajowego, który połączy ulice Toruńską z Fordońską. Na 2019 rok przewiduje się wydatkowanie 5,4 mln zł, z tego większość dofinansuje UE.

 

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Bruskiego, w 2019 roku rozpoczną się też prace koncepcyjne nad nowymi trasami tramwajowymi, aby być gotowym do aplikowania o fundusze unijne z perspektywy po 2023 roku. Jedna z koncepcji zakłada budowę torów od pętli przy Rycerskiej w kierunku ulicy Gdańskiej. Na prace koncepcyjne w projekcie budżetu zapisano kwotę 250 tys. zł.

 

Planowany deficyt, który będzie pokryty kredytem to 271,9 mln zł.

 

Ostateczny kształt budżetu uchwali Rada Miasta Bydgoszczy, najprawdopodobniej nastąpi to w grudniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas