Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 27 listopad 2018 07:29
Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą Fot: Bartosz Bieliński

Jutro (środa – 28 listopada) przypada 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych, co nastąpiło dekretem naczelnika państw Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Polki prawa wyborcze uzyskały m.in. szybciej niż Francuzki. Muzeum Okręgowe postanowiło uczcić tę datę tworząc grę miejską ,,Bydgoskie Kobiety”, którą zauważono już za granicą.

Celem gry ,,Bydgoskie Kobiety” jest podkreślenie w jaki sposób kobiety przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także znalezienia się w Odrodzonej Polsce Bydgoszczy. W końcu jest to bowiem gra lokalna. Bawiąc się w tę grę spacerujemy po Bydgoszczy i szukamy śladów aktywności wspomnianych pań. Uczestnik pozna losy m.in. Wincentyny Teskowej, redaktorki Dziennika Bydgoskiego, która utrzymała tytuł na rynku w momencie, gdy jej męża władze niemieckie postanowiły wysłać na front I wojny światowej. Dowie się też im była Irena Jahnke, która poniosła śmierć bohaterską, za co odznaczono ją pośmiertnie Virtuti Militarii. Pozna patriotyczną aktywność Stefani Tuchołkowej i Marty Schnee.

 

Gra ,,Bydgoskie Kobiety” została wydana w formie ulotki, na której zawarto mapę, zadania dla gracza oraz wiele ciekawych ciekawostek historycznych. Można ją bezpłatnie odebrać w budynkach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego lub pobrać z internetu - http://muzeum.bydgoszcz.pl/data/file/2/4/13342_Bydgoskie-kobiety_FC4.pdf

 

Rolę narracyjną odgrywa najsłynniejsza bydgoszczanka, czyli Łuczniczka.

 

O grze napisał już anglojęzyczny portal themayor.eu piórem Aseniyi Dimitrovej. Jest to europejski projekt samorządowy, który zajmuje się promowaniem polityk miejskich Unii Europejskiej oraz prezentowaniem dobrych praktyk wdrażanych przez samorządowy. Widocznie pomysł na uczczenie 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych, jaki zaproponowało Muzeum Okręgowe, został za taką dobrą praktykę uznany.

 

100. leciu uzyskania praw wyborczych przez Polki poświęcony jest również fragment wystawy ,,Niepodległa Polska. 1918 rok" dostępna w Muzeum Okręgowym. Więcej o tej wystawie piszemy - tutaj

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu