Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 27 listopad 2018 07:29
Bydgoska gra turystyczna doceniona za granicą Fot: Bartosz Bieliński

Jutro (środa – 28 listopada) przypada 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych, co nastąpiło dekretem naczelnika państw Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Polki prawa wyborcze uzyskały m.in. szybciej niż Francuzki. Muzeum Okręgowe postanowiło uczcić tę datę tworząc grę miejską ,,Bydgoskie Kobiety”, którą zauważono już za granicą.

Celem gry ,,Bydgoskie Kobiety” jest podkreślenie w jaki sposób kobiety przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także znalezienia się w Odrodzonej Polsce Bydgoszczy. W końcu jest to bowiem gra lokalna. Bawiąc się w tę grę spacerujemy po Bydgoszczy i szukamy śladów aktywności wspomnianych pań. Uczestnik pozna losy m.in. Wincentyny Teskowej, redaktorki Dziennika Bydgoskiego, która utrzymała tytuł na rynku w momencie, gdy jej męża władze niemieckie postanowiły wysłać na front I wojny światowej. Dowie się też im była Irena Jahnke, która poniosła śmierć bohaterską, za co odznaczono ją pośmiertnie Virtuti Militarii. Pozna patriotyczną aktywność Stefani Tuchołkowej i Marty Schnee.

 

Gra ,,Bydgoskie Kobiety” została wydana w formie ulotki, na której zawarto mapę, zadania dla gracza oraz wiele ciekawych ciekawostek historycznych. Można ją bezpłatnie odebrać w budynkach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego lub pobrać z internetu - http://muzeum.bydgoszcz.pl/data/file/2/4/13342_Bydgoskie-kobiety_FC4.pdf

 

Rolę narracyjną odgrywa najsłynniejsza bydgoszczanka, czyli Łuczniczka.

 

O grze napisał już anglojęzyczny portal themayor.eu piórem Aseniyi Dimitrovej. Jest to europejski projekt samorządowy, który zajmuje się promowaniem polityk miejskich Unii Europejskiej oraz prezentowaniem dobrych praktyk wdrażanych przez samorządowy. Widocznie pomysł na uczczenie 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych, jaki zaproponowało Muzeum Okręgowe, został za taką dobrą praktykę uznany.

 

100. leciu uzyskania praw wyborczych przez Polki poświęcony jest również fragment wystawy ,,Niepodległa Polska. 1918 rok" dostępna w Muzeum Okręgowym. Więcej o tej wystawie piszemy - tutaj

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • PKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

    O powrocie pociągów do Świecia, gdzie fragment torów został nawet rozebrany i zagospodarowany pod drogę gminą, mówi się od pewnego czasu. Duże nadzieje daje umieszczenie tej inwestycji w rządowym programie Kolej Plus. Przy okazji prac koncepcyjnych opracowano nawet pewną koncepcję.

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi

Wiadomości z regionu

Śledź nas