Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni szczegółowo pytali o projekt budżetu

Radni szczegółowo pytali o projekt budżetu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 29 listopad 2018 00:08
Radni szczegółowo pytali o projekt budżetu Fot: Paweł Zielke

W środę na sesji Rady Miasta Bydgoszczy odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu Bydgoszczy na rok 2019. Dyskusja nad tym punktem trwała dość długo, bowiem radni opozycji mieli szereg pytań. Z racji, iż było to w praktyce robocze czytanie, gdyż kluczowe decyzje zapadną na budżetowej sesji pod koniec grudnia, na wiele z nich odpowiedzi nie padło. Prezydent zobowiązał się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania pisemnie.

 

Projekt budżetu zaprezentował skarbnik miasta Piotr Tomaszewski, który nie krył dumy z powodu utrzymującej się na wysokim poziomie nadwyżki operacyjnej, przez co bydgoski samorząd może optymistycznie patrzeć na możliwe ryzyka, które mogą dotykać samorządów z powodu możliwych zdarzeń na świecie, czy polityki krajowej.

 

Projekt budżetu zakłada dochody na poziomie 2,192 mld zł, zaś wydatki na poziomie 2,463 mld zł, co daje planowany deficyt na poziomie 271.9 mln zł. Rekordowy budżet spowodowany jest również kulminacją realizacji inwestycji unijnych.

 

Więcej o planowanych inwestycjach pisaliśmy – Szykują się rekordowe wydatku budżetu Bydgoszczy

 

Radna Grażyna Szabelska domagała się m.in. wyjaśnień dlaczego w projekcie budżetu na przyszły rok nie ma zapisów o budowie ekranów akustycznych przy węźle Bydgoszcz Wschód, czego oczekuje grupa mieszkańców. Prezydent Rafał Bruski zarzucił natomiast radnej, że w swoim wystąpieniu nie wskazała źródeł finansowania, np. propozycji przesunięć w budżecie - Dlaczego nie ma na ekrany? Ten projekt był w budżecie obywatelskim i przepadł. Ten projekt pokazał, Gdyby był potrzebny to by wygrał. Wskazywał prezydent, w którego opinii dla mieszkańców są pilniejsze wydatki.

 

Zgodnie z procedurą, wszyscy radni będą mogli składać do propozycji budżetu swoje poprawki, które będą na sesji budżetowej głosowane.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu