Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBył Rejewski, nie ma Rejewskiego

Był Rejewski, nie ma Rejewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 grudzień 2018 07:33
Był Rejewski, nie ma Rejewskiego Fot: PKP

Od niedzieli 9 grudnia w życie wszedł nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Bydgoszcz zyskała w nim co prawda połączenie z Warszawą, ale straciła też coś symbolicznego. W rozkładzie ubiegłorocznym jeden z pociągów z Bydgoszczy do Warszawy nosił nazwę IC Rejewski.

 

Wybitny polski kryptolog, któremu przypisuje się duże zasługi w zwycięstwie aliantów w II wojnie światowej, związany był z Bydgoszczą. Stąd też w centrum miasta znajdują się poświęcone mu murale. Objęcie jego patronatem jednego z pociągów pozwalało wyjść z tą dumą poza Bydgoszcz. Od nowego rozkładu Mariana Rejewskiego nie ma już jednak w siatce połączeń.

 

List do władz PKP Intercity wystosował prezydenta Rafał Bruski, prosząc o ewentualne przemyślenie przywrócenia patronatu Rejewskiego:

Kwestie związane z promocyjnymi i wizerunkowymi działaniami tego rodzaju pełnią w Państwa branży funkcje jedynie pomocnicze. Niemniej jednak warto pamiętać o ich znaczeniu dla budowania lokalnej i narodowej tożsamości. Mając bezpośredni kontakt zarówno z bydgoszczanami, jak podróżnymi goszczącymi w naszym mieście, odbierałem wiele pozytywnych sygnałów związanych z funkcjonującą z powodzeniem w minionych miesiącach formą upamiętnienia kryptologa Mariana Rejewskiego. To wielka postać nie tylko dla lokalnej, bydgoskiej historii. Dzięki jego pracy i zdolnościom koszmar II wojny światowej skrócił się w skali globalnej o kilka lat. To ogromna zasługa człowieka, ale także powód dumy dla wszystkich Polaków – godny niezmiennego i konsekwentnego przypominania i promowania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu