Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBył Rejewski, nie ma Rejewskiego

Był Rejewski, nie ma Rejewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 grudzień 2018 07:33
Był Rejewski, nie ma Rejewskiego Fot: PKP

Od niedzieli 9 grudnia w życie wszedł nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Bydgoszcz zyskała w nim co prawda połączenie z Warszawą, ale straciła też coś symbolicznego. W rozkładzie ubiegłorocznym jeden z pociągów z Bydgoszczy do Warszawy nosił nazwę IC Rejewski.

 

Wybitny polski kryptolog, któremu przypisuje się duże zasługi w zwycięstwie aliantów w II wojnie światowej, związany był z Bydgoszczą. Stąd też w centrum miasta znajdują się poświęcone mu murale. Objęcie jego patronatem jednego z pociągów pozwalało wyjść z tą dumą poza Bydgoszcz. Od nowego rozkładu Mariana Rejewskiego nie ma już jednak w siatce połączeń.

 

List do władz PKP Intercity wystosował prezydenta Rafał Bruski, prosząc o ewentualne przemyślenie przywrócenia patronatu Rejewskiego:

Kwestie związane z promocyjnymi i wizerunkowymi działaniami tego rodzaju pełnią w Państwa branży funkcje jedynie pomocnicze. Niemniej jednak warto pamiętać o ich znaczeniu dla budowania lokalnej i narodowej tożsamości. Mając bezpośredni kontakt zarówno z bydgoszczanami, jak podróżnymi goszczącymi w naszym mieście, odbierałem wiele pozytywnych sygnałów związanych z funkcjonującą z powodzeniem w minionych miesiącach formą upamiętnienia kryptologa Mariana Rejewskiego. To wielka postać nie tylko dla lokalnej, bydgoskiej historii. Dzięki jego pracy i zdolnościom koszmar II wojny światowej skrócił się w skali globalnej o kilka lat. To ogromna zasługa człowieka, ale także powód dumy dla wszystkich Polaków – godny niezmiennego i konsekwentnego przypominania i promowania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • PKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

    O powrocie pociągów do Świecia, gdzie fragment torów został nawet rozebrany i zagospodarowany pod drogę gminą, mówi się od pewnego czasu. Duże nadzieje daje umieszczenie tej inwestycji w rządowym programie Kolej Plus. Przy okazji prac koncepcyjnych opracowano nawet pewną koncepcję.

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi

Wiadomości z regionu

Śledź nas