Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Trzeba było czekać ponad 35 lat na elementarną sprawiedliwość”

,,Trzeba było czekać ponad 35 lat na elementarną sprawiedliwość”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 grudzień 2018 23:15

W czwartek 13 grudnia przypadła 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez Radę Państwa, na czele której stał gen. Wojciech Jaruzelski. Do tamtych tragicznych wydarzeń wracano chociażby dlatego, aby pamiętać o ofiarach i bohaterach tamtego okresu. Dość dużo wydarzeń rocznicowych zorganizowano również w Bydgoszczy.

Zaczęło się równo o północy. Na Starym Porcie, gdzie w latach 80-tych mieściła się siedziba Solidarności, gdzie tuż po wprowadzeniu stanu wojennego pojawili się milicjanci, odbyły się uroczystości zorganizowane przez kibiców Zawiszy i Bydgoskich Patriotów. Poprzez krótką inscenizację pokazano okres tamtego terroru, następnie wysłuchano pamiętnego przemówienia gen. Jaruzelskiego. Później odśpiewano pieśni tamtej Solidarności oraz zapalono znicze. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu oraz odpaleniem rac. W wydarzeniu wzięło udział wielu młodych, ale tez nie brakowało weteranów Solidarności, którzy walczyli 37 lat temu o wolną Polskę.

 

Wieczorem, tradycyjnie w kościele jezuickim odprawiono Mszę Świętą, tak jak to ma miejsce co roku oraz każdego 13-tego dnia miesiąca. Zanim jednak poczty sztandarowe pokłoniły się przed ołtarzem, w kruchcie gdzie mieści się pamiątkowa tablica, złożono kwiaty ku pamięci bohaterów i ofiar stanu wojennego.

 

 

- To czas pamięci o bohaterach tamtego czasu, to czas refleksji, wielu kontekstów tego wszystkiego co się od tego wydarzenia działo. Tego wszystkiego co stało się również naszym udziałem – mówił w kazaniu, ojciec Piotr Twardecki - 37 lat, a jakże wielkie zmiany, a jakże nieraz niedocenieni bohaterowie, a jeszcze bardziej nieosądzeni sprawcy. Trzeba było czekać ponad 35 lat, aby ci którzy strzelali, chociażby w wymiarze ekonomicznym, obniżenia emerytur doświadczyli jakiegoś elementarnego wymiaru sprawiedliwości. Jakiegoś minimalnego wymiaru sprawiedliwości, bo za to że bili i strzelali, otrzymywali emerytury przewyższające emerytury przeciętnego, uczciwie pracującego człowieka. Którego to człowieka niekiedy bili i do niego strzelali.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

  11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas