Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPiS po raz kolejny zawalczy o Metropolitalną Kolej Dojazdową

PiS po raz kolejny zawalczy o Metropolitalną Kolej Dojazdową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 grudzień 2018 12:29

W środę Rada Miasta Bydgoszczy najprawdopodobniej uchwali budżet miasta na 2019 rok. Do zaprezentowanego w listopadzie w pierwszym czytaniu projektu budżetu, w ostatnim czasie radni mogli składać poprawki. Opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości skierował 13 poprawek, jedne ciekawsze, drugie bliższe populizmowi.

Od kilku lat radni PiS zabiegają, aby opracować studium transportowe dla organizacji Metropolitalnej Kolei Dojazdowej. Również taka poprawka będzie procedowana jutro – radny Paweł Bokiej proponuje, aby przesunąć na opracowanie takiej analizy kwotę 150 tys. zł z wydatków na promocję miasta.

 

Opracowanie studium jest krokiem niezbędnym dla utworzenia Metropolitalnej Kolei Dojazdowej, która zajmowałaby się przede wszystkim zaspokojeniem potrzeb mieszkańców współtworzących Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz oraz jej potencjalnych nowych członków np. samorządów położonych wzdłuż linii kolejowej nr 281 w powiecie sępoleńskim. Realizacja tego zamierzenia nadałaby funkcjonowaniu Metropolii Bydgoszcz wymiar praktyczny. Trzeba zauważyć, iż prowadzone do tej pory prace studialne, skupiały się głównie na obszarze funkcjonalnym bydgosko-toruńskim, nie podjęto natomiast działań na rzecz utworzenia takiego studium dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego – uzasadnia poprawkę radny Paweł Bokiej.

 

W ubiegłych latach poprawki dotyczące kolei metropolitalnej były odrzucane. Kilka tygodni temu jego opracowanie obiecywał jednak w kampanii wyborczej również prezydent Rafał Bruski, stąd też jest nadzieja, że być może w tym roku będzie inaczej.

 

Radni PiS proponują również m.in.: budowę pomnika gen. Józefa Hallera, odbudowę Zachodniej Pierzei Starego Rynku (w perspektywie wieloletniej miałoby to kosztować 30 mln zł), przekazać dodatkowe 2,250 mln zł na festiwal Camerimage oraz zmniejszyć czynsze w ADM kosztem zmniejszenia dochodów miasta.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki
 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

Wiadomości z regionu

Śledź nas