Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProgram in vitro bliski wprowadzenia

Program in vitro bliski wprowadzenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 grudzień 2018 12:50

Wszystko wskazuje na to, że już po nowym roku będą mogły zostać zrefundowane z budżetu miasta pierwsze zabiegi zapłodnienia metodą in vitro. Temat budził kontrowersje i duże emocje, zwłaszcza wśród radnych opozycji, doszło nawet do wezwania policji na obrady Rady Miasta. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że opozycja się z tym pogodziła.

Walkę o refundacje tej metody z budżetu miasta, po tym gdy z jej wspierania zrezygnowało Ministerstwo Zdrowia, podjęły bydgoskie struktury Nowoczesnej, poprzez złożenie obywatelskiego projektu uchwały. Miejski program przegłosowała Rada Miasta, ale jak się okazało został on zaskarżony przez wojewodę, który wskazał zarzut, iż ten dokument nie został opracowany przez wydział zdrowia Urzędu Miasta, co naruszyło przepisy ustawy. Sprawą zajął się również Wojewódzki Sąd Administracyjny, który po przeanalizowaniu sytuacji prawnej przyznał rację wojewodzie.

 

W październiku, tuż przed wyborami samorządowymi, Rada Miasta ponownie przegłosowała miejski program in vitro – wieloletni na 4 lata, w których planuje się wydać 2 mln i 25 tys. zł na refundację tej metody. Tym razem program opracowany został w ratuszu, aby nie powtórzyła się sytuacja sprzed roku, gdy wojewoda kwestionował ten aspekt.

 

Jak się dowiedzieliśmy wojewoda wobec nowego programu nie podjął żadnych czynności kontrolnych, bowiem nikt o to nie wnioskował. Opozycja zatem z programem in vitro się pogodziła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

  • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

    W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas