Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProgram in vitro bliski wprowadzenia

Program in vitro bliski wprowadzenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 grudzień 2018 12:50

Wszystko wskazuje na to, że już po nowym roku będą mogły zostać zrefundowane z budżetu miasta pierwsze zabiegi zapłodnienia metodą in vitro. Temat budził kontrowersje i duże emocje, zwłaszcza wśród radnych opozycji, doszło nawet do wezwania policji na obrady Rady Miasta. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że opozycja się z tym pogodziła.

Walkę o refundacje tej metody z budżetu miasta, po tym gdy z jej wspierania zrezygnowało Ministerstwo Zdrowia, podjęły bydgoskie struktury Nowoczesnej, poprzez złożenie obywatelskiego projektu uchwały. Miejski program przegłosowała Rada Miasta, ale jak się okazało został on zaskarżony przez wojewodę, który wskazał zarzut, iż ten dokument nie został opracowany przez wydział zdrowia Urzędu Miasta, co naruszyło przepisy ustawy. Sprawą zajął się również Wojewódzki Sąd Administracyjny, który po przeanalizowaniu sytuacji prawnej przyznał rację wojewodzie.

 

W październiku, tuż przed wyborami samorządowymi, Rada Miasta ponownie przegłosowała miejski program in vitro – wieloletni na 4 lata, w których planuje się wydać 2 mln i 25 tys. zł na refundację tej metody. Tym razem program opracowany został w ratuszu, aby nie powtórzyła się sytuacja sprzed roku, gdy wojewoda kwestionował ten aspekt.

 

Jak się dowiedzieliśmy wojewoda wobec nowego programu nie podjął żadnych czynności kontrolnych, bowiem nikt o to nie wnioskował. Opozycja zatem z programem in vitro się pogodziła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu