Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProgram in vitro bliski wprowadzenia

Program in vitro bliski wprowadzenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 grudzień 2018 12:50

Wszystko wskazuje na to, że już po nowym roku będą mogły zostać zrefundowane z budżetu miasta pierwsze zabiegi zapłodnienia metodą in vitro. Temat budził kontrowersje i duże emocje, zwłaszcza wśród radnych opozycji, doszło nawet do wezwania policji na obrady Rady Miasta. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że opozycja się z tym pogodziła.

Walkę o refundacje tej metody z budżetu miasta, po tym gdy z jej wspierania zrezygnowało Ministerstwo Zdrowia, podjęły bydgoskie struktury Nowoczesnej, poprzez złożenie obywatelskiego projektu uchwały. Miejski program przegłosowała Rada Miasta, ale jak się okazało został on zaskarżony przez wojewodę, który wskazał zarzut, iż ten dokument nie został opracowany przez wydział zdrowia Urzędu Miasta, co naruszyło przepisy ustawy. Sprawą zajął się również Wojewódzki Sąd Administracyjny, który po przeanalizowaniu sytuacji prawnej przyznał rację wojewodzie.

 

W październiku, tuż przed wyborami samorządowymi, Rada Miasta ponownie przegłosowała miejski program in vitro – wieloletni na 4 lata, w których planuje się wydać 2 mln i 25 tys. zł na refundację tej metody. Tym razem program opracowany został w ratuszu, aby nie powtórzyła się sytuacja sprzed roku, gdy wojewoda kwestionował ten aspekt.

 

Jak się dowiedzieliśmy wojewoda wobec nowego programu nie podjął żadnych czynności kontrolnych, bowiem nikt o to nie wnioskował. Opozycja zatem z programem in vitro się pogodziła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.

- liczba osób hospitalizowanych – 74.

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.

- liczba osób objętych nadzorem – 1694.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu