Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy powstaje technologia pomocna dla podboju kosmosu

W Bydgoszczy powstaje technologia pomocna dla podboju kosmosu

Napisane przez  Ł.R. / PAP Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 23 grudzień 2018 15:30
W Bydgoszczy powstaje technologia pomocna dla podboju kosmosu Fot: NASA / as17-152-23392

Technologię pozwalającą monitorować poziom stresu i relaksu wśród astronautów opracowały polskie firmy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Liderem tego projektu, technologii Adiutis, jest bydgoska firma Sybilla Technologies, we współpracy z firmą STAR-PROJEKT oraz Pracownią Usług Psychologicznych, również z siedzibami w Bydgoszczy.

- Stworzona przez nas technologia może być wykorzystywana w wielu dziedzinach, od wsparcia szkolenia i monitorowania astronautów, przez służby mundurowe, sportowców i wszystkich użytkowników indywidualnych, którym zależy na zwiększonej świadomości stanu psychofizjologicznego i emocjonalnego – wyjaśnia Polskiej Agencji Prasowej Zdzisław Sybilski, właściciel Pracowni Usług Psychologicznych.

 

Technologia Adiutis pozwala monitorować poziom stresu lub relaksu z 99% dokładnością. Działa ona w oparciu o analizę zmienności rytmu serca i reakcji skórno-galwanicznej. Sygnały zbierane są za pomocą diod fotopletyzmograficznych i materiałów przewodzących dobrze przylegających do skóry. Opracowane urządzenie ma cechować lekkość, ergonomiczność oraz niski pobór energii elektrycznej.

 

Technologia rozwija się w ramach programu Polish Industry Incentie Scheme prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki
 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

Wiadomości z regionu

Śledź nas