Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy powstaje technologia pomocna dla podboju kosmosu

W Bydgoszczy powstaje technologia pomocna dla podboju kosmosu

Napisane przez  Ł.R. / PAP Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 23 grudzień 2018 15:30
W Bydgoszczy powstaje technologia pomocna dla podboju kosmosu Fot: NASA / as17-152-23392

Technologię pozwalającą monitorować poziom stresu i relaksu wśród astronautów opracowały polskie firmy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Liderem tego projektu, technologii Adiutis, jest bydgoska firma Sybilla Technologies, we współpracy z firmą STAR-PROJEKT oraz Pracownią Usług Psychologicznych, również z siedzibami w Bydgoszczy.

- Stworzona przez nas technologia może być wykorzystywana w wielu dziedzinach, od wsparcia szkolenia i monitorowania astronautów, przez służby mundurowe, sportowców i wszystkich użytkowników indywidualnych, którym zależy na zwiększonej świadomości stanu psychofizjologicznego i emocjonalnego – wyjaśnia Polskiej Agencji Prasowej Zdzisław Sybilski, właściciel Pracowni Usług Psychologicznych.

 

Technologia Adiutis pozwala monitorować poziom stresu lub relaksu z 99% dokładnością. Działa ona w oparciu o analizę zmienności rytmu serca i reakcji skórno-galwanicznej. Sygnały zbierane są za pomocą diod fotopletyzmograficznych i materiałów przewodzących dobrze przylegających do skóry. Opracowane urządzenie ma cechować lekkość, ergonomiczność oraz niski pobór energii elektrycznej.

 

Technologia rozwija się w ramach programu Polish Industry Incentie Scheme prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu