Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykanie szkolą francuski korpus szybkiego reagowania ze współpracy z systemem antyrakietowym Patriot

Amerykanie szkolą francuski korpus szybkiego reagowania ze współpracy z systemem antyrakietowym Patriot

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2018 00:19
Amerykanie szkolą francuski korpus szybkiego reagowania ze współpracy z systemem antyrakietowym Patriot Fot:174 Air Defense Artillery Brigade / Archiwum

Na przełomie listopada i grudnia w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy rozpoczęła się kolejna edycja szkolenia Citadel Bonus, w którym bierze udział kilkuset oficerów z Francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania. Przed świętami w szkoleniu wzięli również udział amerykańscy żołnierze z Gwardii Narodowej z Ohio.

Obecność Amerykanów pozwoliła rozszerzyć scenariusz szkolenia o wykorzystanie systemu obrony antyrakietowej Patriot Missile. Do tej pory w szkolenia Citadel Bonus komponentu związanego z amerykańskim systemem Patriot nie było. Amerykański porucznik Jason Lauer wyjaśnia, że wcześniej nie miał kto uczestnikom szkolenia wyjaśnić strategicznych zagadnień związanych z funkcjonowaniem tego systemu.

 

Francuscy oficerowie dzięki zyskali cenne doświadczenia związane z posługiwaniem się środkami obrony powietrznej.

 

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania został utworzony 1 lipca 2005 roku. Jest jednostką certyfikowaną przez NATO, uprawnioną do dowodzenia narodowymi oraz wielonarodowymi komponentami lądowymi. Jego misją jest zapewnienie Francji dowództwa przygotowanego do szybkiego przemieszczenia i kierowania misją w ramach różnego rodzaju mandatów (francuskiego, NATO, Unii Europejskiej czy koalicyjnego). Odbywające się w Bydgoszczy szkolenia mają pomóc 3. Francuskiej Dywizji przygotować się do oceny Dywizji, która w marcu będzie miała miejsce we francuskim Mourmelon.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

 • Czas pokaże, czy politycznie jesteśmy dojrzalsi jako naród

  Jak spojrzymy na temperaturę sporu politycznego przez cztery ostatnie lata, chociażby na kryzys, który zostanie zapamiętany poprzez okupację sali sejmowej, to można mieć powód do niepokoju. Jednak to jest przeszłość, którą nie musimy już żyć, czy przyszłość może przynieść nową jakość w polskiej polityce? Ostatni tydzień pokazuje, że tak, bowiem wielu polityków pokazało, że jest ku temu wola. Czas pokaże, czy była to chwilowa refleksją związana ze Świętem Niepodległości, czy faktycznie politycznie jako Polacy jesteśmy już dojrzalsi.

Wiadomości z regionu

Śledź nas