Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamięć narodowa wiąże się z kosztami

Pamięć narodowa wiąże się z kosztami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2018 07:27

Powoli końca dobiega rok, w którym przypadła 100. rocznica ogłoszenia przez Polskę niepodległości. Przed listopadem 1918 i po nim krew za Polskę przelało wielu patriotów, dzisiaj możemy oddać im hołd zapalając znicz na ich grobie. O mogiły trzeba jednak dbać, a to generuje zawsze jakieś koszty.

Zgodnie z prawem za groby wojenne odpowiedzialne jest państwo, które w terenie reprezentuje wojewoda. Z racji ograniczonych możliwości finansowych, w tej materii administrację państwową wspiera wiele samorządów. Od kilkunastu już lat główny ciężar finansowy bierze na siebie Miasto Bydgoszcz, które tylko w 2018 roku na opiekę nad grobami wojennymi przeznaczyło ponad 163 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa zadania realizowane na terenie Bydgoszczy wsparło kwotą prawie 53 tys. zł. Najprawdopodobniej około 18 tys. (jak w latach poprzednich) dołoży wojewoda.

 

Wiele grobów osób zasłużonych dla polskiej niepodległości jest jednak zaniedbanych. Pojawiły się głosy chociażby dotyczące grobu Adama Grzymały Siedleckiego, osobiście podnosiłem problem grobu posła Teofila Magdzińskiego. W ich wypadku nie ma jednak jeszcze obowiązujących uwarunkować ustawowych. Na Cmentarzu Starofarnym znajdziemy zaniedbane groby wojskowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej, które z punktu widzenia prawa nie zostały zakwalifikowane jako grób wojskowy.

 

Jest szansa, że za jakiś czas to się zmieni, w listopadzie pisaliśmy bowiem o przyjęciu przez Sejm RP ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nada ona specjalny status grobom osób, które w latach 1768 – 1963 walczyły w powstaniach, uczestniczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego lub w inny sposób brały udział w walkach o niepodległość. Za wyjątkiem grobów wojennych, które już ustawową są objęte.

 

17 grudnia ustawa skierowano do prezydenta Andrzeja Dudy. Jego podpis jest konieczny żeby weszła ona w życie. Zanim zacznie praktycznie skutkować opieką nad grobami weteranów walk o niepodległość, Instytut Pamięci Narodowej będzie musiał opracować rejestr grobów, które na jej mocy będą objęte opieką.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

  Etykiety: matury
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu