Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOkazały budynek którego nikt nie chce

Okazały budynek którego nikt nie chce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 grudzień 2018 13:35
Okazały budynek którego nikt nie chce Fot: CC0 by Pit1233

Pod koniec XIX wieku przy ulicy Dworcowej powstał okazały gmach w stylu manieryzu niderlandzkiego, w oparciu o projekt architektów Martina Gropiusa i Heino Schmieden. Dzisiaj budynek zlokalizowany przy ulicy Dworcowej 63 należy do tych najbardziej reprezentacyjnych w Śródmieściu, choć wymaga przeprowadzenia prac remontowych.

Budynek powstał blisko nabrzeża Brdy oraz około 300 metrów od stacji kolejowej Bydgoszcz Główna. Zbudowano go na potrzeby Dyrekcji Kolei. Można by się rozpisywać o historii tego budynku, ale dzisiaj najbardziej interesować powinna nas jego przyszłość. Od kilku lat większa część budynku należy do Miasta Bydgoszczy. Samorząd zdecydował się go zakupić, gdy PKP wystawiło go na sprzedaż. Tej transakcji towarzyszył pewien zamysł, aby był to wkład samorządu w rozwój Collegium Medicum, stąd też następnie przekazano budynek Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Przy Dworcowej miała powstać m.in. stomatologia. Ten plan nie doszedł jednak do skutku, bowiem okazało się, że część budynku Sejmik Województwa wydzierżawił prywatnej przychodni, co skomplikowało kwestię pozyskania funduszy na remont i adaptację budynku pod potrzeby szkolnictwa medycznego.

 

Kilka miesięcy temu, w związku z uchwaleniem nowej ustawy prawo wodne, prezydent wyraził chęć umiejscowienia w nim Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, który od stycznia 2018 roku formalnie funkcjonuje. Ostatecznie Wody Polskie zdecydowały się przejąć mniejszy budynek przy alejach Mickiewicza dawną siedzibę NFZ.

 

Co zatem dalej z dawną Dyrekcją Kolei w Bydgoszczy? Na dzisiaj nie ma na to pomysłu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

Wiadomości z regionu