Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSyn wybitnego działacza narodowego najprawdopodobniej pierwszym bydgoskim bohaterem Powstania Wielkopolskiego

Syn wybitnego działacza narodowego najprawdopodobniej pierwszym bydgoskim bohaterem Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 styczeń 2019 23:03

Szczególną czcią otaczamy tych, którzy polegli w walce na polu bitwy. 9 stycznia 1919 roku Zbąszynem (powiat nowotomyski) poległ w walce powstaniec Janusz Wierzbicki z Bydgoszczy. Był to najprawdopodobniej pierwszy polski bydgoszczanin poległy w Powstaniu Wielkopolskim.

Choć w samej Bydgoszczy z różnych powodów do walk nie doszło, to bydgoszczanie przedostawali się do wojsk powstańczych, aby brać udział w walkach o polską Wielkopolskę i Pomorze, a przede wszystkim polską Bydgoszcz. Zaświadcza o tym bohaterstwo krwi Janusza Wierzbickiego. O tej postaci niestety zbyt wiele nie wiemy.

 

Znacznie wyraźniej w kartach historii zapisał się jego ojciec Melchior, będący jednym z wybitniejszych bydgoskich działaczy narodowy. Dzięki pomocy Wierzbickiego Jan Teska mógł założyć Dziennik Bydgoski, dzięki któremu w będącej pod kontrolą zaborców Bydgoszczy, mozńa było propagować polskie idee narodowej. Wierzbicki wspierał też rozwój bydgoskiego ,,Sokoła”. Był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy na początku grudnia 1918 roku, jako jedyny przedstawiciel Bydgoszczy został wybrany do Naczelnej Rady Ludowej, w imieniu której 20 stycznia 1920 roku przekazał władzę nad Bydgoszczą prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

 

Janusz Wierzbicki spoczął na cmentarzu Nowofarnym. 9 stycznia 1920 roku, w pierwszą rocznicę bohaterskiej śmierci Janusza, rodzice opublikowali zaproszenie na Mszę Świętą żałobną – W piątek dnia 9 stycznia br. jako w pierwszą rocznicę śmierci naszego najukochańszego nigdy nie zapomnianego syna Janusza, który jako jeden z pierwszych młode swe życie na ołtarzu Ojczyzny złożył.

 


 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu