Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSyn wybitnego działacza narodowego najprawdopodobniej pierwszym bydgoskim bohaterem Powstania Wielkopolskiego

Syn wybitnego działacza narodowego najprawdopodobniej pierwszym bydgoskim bohaterem Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 styczeń 2019 23:03

Szczególną czcią otaczamy tych, którzy polegli w walce na polu bitwy. 9 stycznia 1919 roku Zbąszynem (powiat nowotomyski) poległ w walce powstaniec Janusz Wierzbicki z Bydgoszczy. Był to najprawdopodobniej pierwszy polski bydgoszczanin poległy w Powstaniu Wielkopolskim.

Choć w samej Bydgoszczy z różnych powodów do walk nie doszło, to bydgoszczanie przedostawali się do wojsk powstańczych, aby brać udział w walkach o polską Wielkopolskę i Pomorze, a przede wszystkim polską Bydgoszcz. Zaświadcza o tym bohaterstwo krwi Janusza Wierzbickiego. O tej postaci niestety zbyt wiele nie wiemy.

 

Znacznie wyraźniej w kartach historii zapisał się jego ojciec Melchior, będący jednym z wybitniejszych bydgoskich działaczy narodowy. Dzięki pomocy Wierzbickiego Jan Teska mógł założyć Dziennik Bydgoski, dzięki któremu w będącej pod kontrolą zaborców Bydgoszczy, mozńa było propagować polskie idee narodowej. Wierzbicki wspierał też rozwój bydgoskiego ,,Sokoła”. Był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy na początku grudnia 1918 roku, jako jedyny przedstawiciel Bydgoszczy został wybrany do Naczelnej Rady Ludowej, w imieniu której 20 stycznia 1920 roku przekazał władzę nad Bydgoszczą prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

 

Janusz Wierzbicki spoczął na cmentarzu Nowofarnym. 9 stycznia 1920 roku, w pierwszą rocznicę bohaterskiej śmierci Janusza, rodzice opublikowali zaproszenie na Mszę Świętą żałobną – W piątek dnia 9 stycznia br. jako w pierwszą rocznicę śmierci naszego najukochańszego nigdy nie zapomnianego syna Janusza, który jako jeden z pierwszych młode swe życie na ołtarzu Ojczyzny złożył.

 


 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Zawisza - Promień Kowalewo Pomorskie

  Za nami pierwsza kolejka w rundzie wiosennej. Zawisza po przerwie zimowej wrócił w bardzo dobrym stylu. Zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu przeciwko Promieniowi Kowalewo Pomorskie.

 • Zawisza konkretnie wchodzi w rundę wiosenną

  Po kilku miesiącach przerwy w rozgrywkach ligowych, ruszyła runda rewanżowa. W pierwszym meczu rundy wiosennej Zawisza podejmował w Fordonie Promień Kowalewo Pomorskie i patrząc na wynik było to wejście konkretne.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Co dalej z drogą wodną E-70?

  Dzisiaj możemy z całą świadomością powiedzieć, że dzisiejsza droga wodna E-70 nie ma szans na uzyskanie IV i V klasy żeglowności, do czego zobowiązała się Polska ratyfikując konwencję AGN. Obecny przebieg oparty o Brdę, Kanał Bydgoski i Noteć jest obecnie dostosowany do II klasy i ma szansę stać się świetną atrakcją turystyczną. Nie będzie jednak odgrywał roli w transporcie śródlądowym. Jaki będzie zatem nowy przebieg drogi wodnej E-70, skoro Polska zobowiązuje się uzyskać IV klasę?

 • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

  Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.