Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSyn wybitnego działacza narodowego najprawdopodobniej pierwszym bydgoskim bohaterem Powstania Wielkopolskiego

Syn wybitnego działacza narodowego najprawdopodobniej pierwszym bydgoskim bohaterem Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 styczeń 2019 23:03

Szczególną czcią otaczamy tych, którzy polegli w walce na polu bitwy. 9 stycznia 1919 roku Zbąszynem (powiat nowotomyski) poległ w walce powstaniec Janusz Wierzbicki z Bydgoszczy. Był to najprawdopodobniej pierwszy polski bydgoszczanin poległy w Powstaniu Wielkopolskim.

Choć w samej Bydgoszczy z różnych powodów do walk nie doszło, to bydgoszczanie przedostawali się do wojsk powstańczych, aby brać udział w walkach o polską Wielkopolskę i Pomorze, a przede wszystkim polską Bydgoszcz. Zaświadcza o tym bohaterstwo krwi Janusza Wierzbickiego. O tej postaci niestety zbyt wiele nie wiemy.

 

Znacznie wyraźniej w kartach historii zapisał się jego ojciec Melchior, będący jednym z wybitniejszych bydgoskich działaczy narodowy. Dzięki pomocy Wierzbickiego Jan Teska mógł założyć Dziennik Bydgoski, dzięki któremu w będącej pod kontrolą zaborców Bydgoszczy, mozńa było propagować polskie idee narodowej. Wierzbicki wspierał też rozwój bydgoskiego ,,Sokoła”. Był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy na początku grudnia 1918 roku, jako jedyny przedstawiciel Bydgoszczy został wybrany do Naczelnej Rady Ludowej, w imieniu której 20 stycznia 1920 roku przekazał władzę nad Bydgoszczą prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

 

Janusz Wierzbicki spoczął na cmentarzu Nowofarnym. 9 stycznia 1920 roku, w pierwszą rocznicę bohaterskiej śmierci Janusza, rodzice opublikowali zaproszenie na Mszę Świętą żałobną – W piątek dnia 9 stycznia br. jako w pierwszą rocznicę śmierci naszego najukochańszego nigdy nie zapomnianego syna Janusza, który jako jeden z pierwszych młode swe życie na ołtarzu Ojczyzny złożył.

 


 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

 • Kontrowersyjne zapisy oddalają decyzje w sprawie ACTA2

  Dzisiaj (sobota, 19 stycznia) w wielu miejscach Europy odbywają się protesty przeciwko dyrektywie o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazwanej popularnie jako ACTA2. Póki co żadne decyzje w tej sprawie nie zapadną, bowiem pomiędzy członkami Rady Europy pojawiły się duże wątpliwości.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.