Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPasażer, czyli potencjalny oszust

Pasażer, czyli potencjalny oszust

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 styczeń 2019 10:05

W czwartek stanąłem przed dylematem, po tym gdy ku mojemu zaskoczeniu system płatności bezdotykowej za przejazdy komunikacją miejską, odmówił przeprowadzenia transakcji z powodu ,,zastrzeżenia karty”. Miałem dylemat czy kontynuować podroż narażając się na mandat za jazdę ,,na gapę”, czy wysiąść co oznaczałoby spóźnienie się do miejsca docelowego.

 

O problemie z zastrzeżeniem karty piszemy - Nowy problem z płatnością bezdotykową w komunikacji miejskiej

 

Takie przygody zawsze dają do myślenia, czy nie pewniej byłoby pojechać samochodem. Z drugiej strony decydenci głowią się jak zniechęcić do korzystania z samochodów osobowych, aby jak najwięcej osób przesiadała się do autobusów i tramwajów. Rozważa się ograniczanie miejsc parkingowych w centrum czy podnoszenie opłat. Szkoda, że nie myśli się jednak jak sprawić, aby podróż komunikacją miejską była atrakcyjniejsza od transportu indywidualnego. Takie dylematy – spóźnić się czy jechać na gapę, gdy nie odbywa się to z winy pasażera, dobrej reklamy komunikacji miejskiej nie robią.

 

Decydenci natomiast z komunikacji miejskiej nie korzystają, są odrealnieni od rzeczywistości jaka panuje w transporcie zbiorowym. Szkoda, że dyrektor ZDMiKP nie skorzystał z prezentu jaki chciał mu dać Społeczny Rzecznik Pieszych, czyli darmowy bilet okresowy.

 

Z założenia pasażer będzie oszukiwał

Technologia sprzedaży bezdotykowej jest nowa, dlatego od czasu do czasu wychodzą kolejne problemy, które operator zapewne będzie sprawnie eliminował. Dlaczego jednak odpowiedzialność za problemy techniczne zrzucana jest na pasażera? Przecież w polskim prawie funkcjonuje domniemanie niewinności. W bydgoskiej komunikacji miejskiej z założenia to pasażer jest winny – nie ma biletu, jest nakładany mandat, od którego potem można się odwoływać, tracąc dodatkowy czas. Na pasażerze spoczywa ciężar dowodowy, aby udowodnić, że to nie jest jego wina. Pasażer jest tutaj traktowany jako potencjalny oszust.

 

Dla budowania dobrego wizerunku transportu zbiorowego w Bydgoszczy należy zmienić to nastawienie, trzeba odejść od represyjnych procedur, na rzecz większej pomocniczości wobec mieszańca. W mojej opinii w sytuacji, gdy względy techniczne uniemożliwiły zakup bądź skasowanie biletu, wówczas kontroler nie powinien od razu nakładać opłaty dodatkowe, ale sporządzić notatkę ze zdarzenia, w której wskazałby czy terminal bezdotykowej sprzedaży biletów w momencie kontroli jest sprawny, czy w okresie kilku minut poprzedzających kontrole na karcie pasażera są ślady, iż próbował kupić bilet, ale transakcja nie doszła do skutku. W dalszej kolejności taka notatka trafiałaby do ZDMiKP, gdzie dopiero po analizie zajścia zapadałaby decyzja czy nałożyć na pasażera dodatkową opłatę czy nie.

 

Zdaje sobie sprawę, że ta propozycja wywoła protesty urzędników, bo dla nich to będzie dodatkowa praca. Taka zmiana mentalności w podejściu do pasażera jest jednak konieczna. Do takiego kierunku zmian namawiam prezydenta i radnych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu