Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Polskie jest słońce, co nad Tobą lśni”

,,Polskie jest słońce, co nad Tobą lśni”

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 19 styczeń 2019 11:53
Sokoli wprowadzają polskie wojska do Bydgoszczy Sokoli wprowadzają polskie wojska do Bydgoszczy

W niedzielę 20 stycznia przypadnie 99. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski. Data wyjątkowa, którą można uznać za bydgoskie święto niepodległości. Dzień na który czekały pokolenia Polaków dbających, aby w Bydgoszczy polski duch nigdy nie zamarł. W końcu dzień szczególnie czczony w II Rzeczypospolitej.

Historyczny jest jednak też dzień 19 stycznia 1920 roku, gdy wieczorem w magistracie, niemiecki burmistrz Hugo Wolf na aksamitnej poduszce wręczył Janowi Maciaszkowi na atlasowej poduszce klucze. Było to symboliczne oddanie władzy. Następnie przewodniczący Naczelnej Rady Ludowej Melchior Wierzbicki, w imieniu tego ciała polskiej administracji, nominował Maciaszka na prezydenta Bydgoszczy. Wydarzenie odbyło się w obecności niemieckich przedstawicieli Rady Miejskiej oraz przedstawicieli polskiej Naczelnej Rady Ludowej.

 

20 stycznia Sokoli od granic miasta wprowadzili w kierunku Starego Rynku prowadzili polskich żołnierzy. Miasto było udekorowane w biało-czerwonych barwach, natomiast tłumy zebrały się tylko po to, aby wyrazić swój entuzjazm wobec powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Wydarzenia ze Starego Rynku co roku są przypominane w mediach, stąd postaram się skupić na mało znanych wystąpieniach. Do przybyłych żołnierzy przemówił m.in. redaktor Jan Teska:

Całym sercem , całą duszą was witamy, my, którzy znosiliśmy tu wszelki ucisk. Ale dziś na nasz widok, żołnierze polscy, zapominamy o wszystkim. Błogosławiona niech będzie ta chwila po wsze czasy! Na dowód, jak bardzo was kochamy, na pomyślność i chlubę waszą, znieśmy okrzyk ,,Niech żyją dowódcy, niech żyje armia!”.

 

Odpowiedzieć miał mu brygadier Przeździecki:

Pragnęliśmy bardzo przyjść do was i was ratować, lecz nie było rozkazu, a rozkaz dla żołnierza rzecz święta. Doczekaliśmy się wreszcie dnia dzisiejszego.

 

Było to nawiązanie do decyzji sprzed prawie roku, gdy dowództwo Powstania Wielkopolskiego nie zdecydowało się podjąć walk w mieście. Z relacji wynika, że nad miastem krążyły polskie samoloty, co spotkało się z oklaskami publiki.

 

Pierwsza lokomotywa, po całorocznym wstrzymaniu ruchu na tym szlaku, przybyła 20 stycznia rano o 7-ej z Inowrocławia. Lokomotywa, była jak się mówi umajona i ozdobiona polskimi chorągwiami – napisał w 10. rocznicę powrotu do Macierzy Stanisław Nowakowski w ,,Dzienniku Bydgoskim”, chcąc podkreślić szczególną postawę polskich kolejarzy - Kolejarze stworzyli osobną straż bezpieczeństwa. Wyróżnili się w okresie najgorętszym, kiedy trzeba było ratować tabor przed wywiezieniem w głąb Niemiec.

 

Dwa dni później – 22 stycznia – do Bydgoszczy przybył głównodowodzący Powstania Wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki, przedstawiciele misji alianckich reprezentujących: Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, a także minister Leon Janta-Połczyński, który formalnie przyłączył Bydgoszcz do Polski. Tym wydarzeniom warto się przyjrzeć jednak osobno nieco bliżej.

 

Kolejną ważną datą będzie 3 lutego 1920 roku, gdy polscy uczniowie pierwszy raz poszli do szkół. Dość sprawne uruchomienie edukacji to duża zasługa ks. Jana Filipiaka. Jak opisywał Nowakowski, tego dnia zaczęło się od Mszy Świętej w parafii św. Trójcy na zakończenie której odśpiewano uroczyste ,,Te Deum” (,,Ciebie Boga wysławiamy”).

 

Cytat z tytułu pochodzi z wiersza poety Henryka Zbierzchowskiego, którego fragmenty publikuję poniżej:

Skuta łańcuchem u rąk i u nóg,

Cierpiałaś długo kochana Bydgoszczy,

Jakby zapomniał o Tobie Bóg,

Który najlichwszym robaczkiem się troszczy

I utajony w ciszy gwiazdozbiorów

Kieruje losem wszystkich Swoich stworów.

 

(…)

 

Bo polską jesteś każdym tętnem krwi

I każdym swoim serca uderzeniem

Polskie jest słońce, co nad Tobą lśni,

Polskie są drzewa nad rzeki strumieniem,

Która na śluzach dziś radośnie dzwoni

I do Polskiego morza falą goni.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.