Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz pyta mieszkańców o nowe zasady wywozu śmieci

Ratusz pyta mieszkańców o nowe zasady wywozu śmieci

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 styczeń 2019 17:08

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że prezydent zdecydował o konsultacjach społecznych na temat nowego regulaminu gospodarki odpadami komunalnymi. Konsultacje ruszyły dzisiaj, na konferencji prasowej zaprezentowano szczegóły.

Nowe przepisy wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska zmieniają zasady gospodarki odpadami od przyszłego roku. Pozostało zatem nieco ponad 11 miesięcy, ale żeby być gotowym nowe regulaminy powinny zostać uchwalone wiosną. Obecnie w przypadku segregacji odpadów mamy do czynienia z czterema ich odmianami, które segregujemy w następujący sposób:

-odpady zmieszane;

-plastik, papier i metal (żółty worek, pojemnik);

-szkło (zielony);

-odpady zielone, głównie z ogródków (brązowy).

 

Od nowego roku będzie więcej worków/pojemników. Osobno będzie gromadzony papier (niebieski worek), do tego dojdzie pojemnik na odpady BIO (np. pozostałości od obiadu).

 

Konsultacje opierają się o pytanie do mieszkańców, jak często mają być odbierane pojemniki. Urząd Miasta proponuje odpady zmieszane co 14 dni dla zabudowy jednorodzinnej i 7 dni wielorodzinnej oraz 28 dni dla: metali, tworzyw sztucznych, papieru oraz szkła.

 

W oparciu o wyniki konsultacji powstanie projekt nowego regulaminu, który Rada Miasta uchwali najprawdopodobniej pod koniec marca. Wówczas będzie można ogłosić przetargi na wywóz odpadów. Po rozstrzygnięciu przetargów dowiemy się, ile będziemy płacić od nowego roku. Na logikę jednak można dostrzec, iż czym częściej będą odpady odbierane, tym cena będzie wyższa.

 

Konsultacje społeczne potrwają do 10 lutego. Opinie można wyrazić przez internetowy formularz - https://ankiety.um.bydgoszcz.pl/index.php/454647?lang=pl

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu