Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski patent bliski zawojowania skoków narciarskich

Bydgoski patent bliski zawojowania skoków narciarskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 styczeń 2019 02:25

O pomyśle zadaszenia rozbiegu skoczni narciarskich, który opracowują bydgoscy architekci pisaliśmy już kilka razy. Pomysł w ostatnią niedzielę zyskał jednak dość sporego rozgłosu za sprawą reportażu TVP Sport, który wyemitowano po konkursie w Zakopanem.

 

Architekci z firmy Archigeum pracują od dłuższego czasu nad tunelem osłonowym dla najazdu. O tym dlaczego jest to potrzebne, mówił w reportażu dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer - Taki tunel pozwoliłby zabezpieczyć całkowicie rozbieg przed warunkami atmosferycznymi. W tej chwili jesteśmy wstanie usunąć 90-95% opadów, to co dla nas jest najbardziej niebezpieczne to mokry śnieg, a to rozwiązanie by nas przed nim uchroniło.

 

Pozytywnie o projekcie wypowiadał się również Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Na innowacje z nadzieją patrzą również władze międzynarodowej federacji FIS.

 

 

 

 

Obecnie kończą się prace nad opracowywaniem patentu na specjalne szkło, które zostały dofinansowane przez Unię Europejską za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji. W dalszych pracach badawczych zaangażowany ma być Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Budowa tunelów będzie również rewolucją w transmitowaniu zawodów, stąd też zaangażowanie szkoły filmowej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu