Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzesłanie generała sprzed 99 lat

Przesłanie generała sprzed 99 lat

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 styczeń 2019 21:09

22 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy przybył głównodowodzący armii wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki, minister Leon Janta-Połczyński oraz przedstawiciele armii sojuszniczych. Przez miasto przeszła wielka parada wojskowa. Było o następstwo wkroczenia wojsk polskich do Bydgoszczy z 20 stycznia. Świadomość społeczna na temat 22 stycznia jest jednak dość mała.

 

Z punktu widzenia formalnego to 22 stycznia doszło do przyłączenia Bydgoszczy do Polski, czego dokonał minister Leon Janta-Połczyński, w imieniu polskiego rządu, jednocześnie Bydgoszcz ustanawiając częścią województwa wielkopolskiego. Generałowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszli: płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch.

 

Tego dnia w Bydgoszczy miała miejsce wielka parada wojskowa. Stary Rynek udekorowany był sztandarami polskimi. Przybyło wiele delegacji z terenów podmiejskich. Po dokonaniu przeglądu wojsk przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w kościele pojezuickim odprawiono uroczystą eucharystię. Po mszy ks. Zabłocki wezwał do złożenia hołdu Bogu i dziękczynienia za dar wolności.

 

Następnie przemawiał dr Jan Biziel, który oficjalnie w imieniu polskiej ludności Bydgoszczy przywitał przybyłych do miasta gości z wodzem armii wielkopolskiej na czele. Wtedy to właśnie generał Dowbor-Muśnicki obiecał, że odtąd Bydgoszcz zawsze będzie znajdować się pod ochroną oręża polskiego. Po czym zaintonowano pieśń – Boże coś Polskę.

 

 

Gdy głos zabrać miał francuski płk. Marquete rozległy się wielkie oklaski. Co musiało zrobić na nim duże wrażenie, gdyż stwierdził, że nigdy nie widział takiego entuzjazmu wśród ludności.

 

Obecność przedstawicieli wojsk francuskich i brytyjskich związana była z obawami, iż ze strony niemieckiej może dojść do prowokacji.

 

Do daty 22 stycznia w czasie niedzielnych uroczystości nawiązał prof. Zdzisław Biegański, przybliżając malo znaną refleksje gen. Dowbor-Muśnickiego - Poświęcił on dużo uwagi odnośnie pracy na rzecz odrodzonego państwa polskiego. Twierdził on, że państwowość polską buduje się właśnie pracą. Powiedział o takich polskich przymiotach – lecz nie waśnić się nam, bo waśń w pracy przeszkadza, kto nie chce się wyrzec waśni niech opuści społeczność naszą.

 

Przemyślenia generała niech będą dla nas wartościową refleksją płynącą sprzed 99 lat.

 

- W tym roku nie udało się zauważyć tego faktu, mam nadzieję, że przez ten rok, czyli do 2020 roku, uda się w świadomości bydgoszczan zaszczepić informację, że Bydgoszcz została przyłączona 22 stycznia – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej senator Andrzej Kobiak, wyrażając jednocześnie apel w kwestii przygotowań do setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

 

Więcej o konferencji senatora Kobiaka piszemy - Kobiak: Przyłączenie Bydgoszczy do Macierzy miało miejsce 22 stycznia

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu