Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy Jezuickiej powstaje Centrum Kreatywności

Przy Jezuickiej powstaje Centrum Kreatywności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 styczeń 2019 07:54
Przy Jezuickiej powstaje Centrum Kreatywności Fot: www.interreg-central.eu

Bydgoszcz ma szansę utworzyć miejsce przyjazne dla start-up dla młodych krawców, a być może nawet projektantów młody. Kiedyś punty krawieckie w centrum miast były widokiem dość częstym dzisiaj to rzemiosło jest w odwrocie. W ramach projektu ,,Forget Heritage” powstaje w XIX wiecznej kamienicy przy ulicy Jezuickiej Centrum Kreatywności.

Obecnie trwają prace adaptacyjne obiektu, gdzie w przeszłości mieścił się sklep modowy. Przetarg na obsługę przestrzenni dla młodych rzemieślników (warsztatu technologicznego) wygrało Stowarzyszeni Pracownia. Będzie to pewien eksperyment w bydgoskich warunkach, za który kciuki trzymać będą również inne miasta uczestniczące w projekcie ,Forget Heritage”, finansowanym z Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Interreg.

 

Celem ,,Forget Heritage”, na forum którego stara się udzielać Bydgoszcz, jest nadawanie nowych form użyteczności opuszczonym budynkom, ale też ochrona dziedzictwa - Niewątpliwie wspólnym zjawiskiem, które udało nam się zaobserwować, są konflikty interesów w przypadku będących dziedzictwem budynków historycznych. Pojawia się wówczas dyskusja czy spełniać mają one swoje stare formy, czy też trzeba nadać im nowe funkcje i uczynić je atrakcyjniejszymi Wtedy trzeba szukać złotych środków. System prawny powinien generalnie tutaj pomagać, a nie przeszkadzać – wyjaśniła we wrześniu 2017 roku, Ilara Pittagula, reprezentująca w ,,Forget Heritage” włoskie miasto Genuę, podczas konferencji zorganizowanej w Bydgoszczy.

 

Przywracanie obumierającego rzemiosła jakim było krawiectwo staje się elementem ochrony dziedzictwa. W Bydgoszczy takie przedsięwzięcie w ramach ,,Forget Heritage” wdrażane jest pilotażowo. Jeżeli zakończy się sukcesem, to być może inne miasta biorące udział w projekcie postanowią skorzystać z naszych doświadczeń. Głównym celem ,,Forget Heritage” jest bowiem właśnie wymiana doświadczeń i uczenie się od siebie dobrych praktyk.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas