Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum

Obawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 styczeń 2019 10:51
Obawiają  się utraty autonomii przez Collegium Medicum CC BY-SA 3.0 by Darpaw

Duże kontrowersje budzi projekt nowego statutu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wywołuje protest społeczności Collegium Medicum w Bydgoszczy. CM do UMK zostało włączone w 2004 roku, wówczas udało się do statutu toruńskiej uczelni zapisać szereg kwestii zabezpieczających interes CM.

W obowiązującym jeszcze statucie UMK jest zapis o tym, że Collegium Medicum jest częścią tej uczelni, co sugeruje autonomiczność bydgoskiej części uczelni. Dalej jest zapis, że UMK prowadzi działalność dydaktyczną w Toruniu i w Bydgoszczy. Kolejny paragraf wskazuje, że patronem Collegium Medicum jest Ludwik Rydygier, a także podkreślenie, że CM posiada swoje godło i sztandar. Praktycznie znaku graficznego Collegium Medicum od dobrego roku nie ma już nawet na stronie internetowej.

 

W statucie zapisano również, że jednym z prorektorów ma być prorektor ds. Collegium Medicum, wybierany spośród pracowników zatrudnionych w CM. W nowym statucie takiego zapisu się nie przewiduje, co wywołuje niezadowolenie pracowników. Inne paragrafy obecnego statutu wprowadzają chociażby miejsca obligatoryjne dla Collegium Medicum w Senacie UMK. Skoro nie będzie jednak w nowym statucie Collegium Medicum, to również ten interes nie będzie już zabezpieczony.

 

UMK konieczność opracowania nowego statutu tłumaczy potrzebą dostosowania się do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu