Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum

Obawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 styczeń 2019 10:51
Obawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum CC BY-SA 3.0 by Darpaw

Duże kontrowersje budzi projekt nowego statutu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wywołuje protest społeczności Collegium Medicum w Bydgoszczy. CM do UMK zostało włączone w 2004 roku, wówczas udało się do statutu toruńskiej uczelni zapisać szereg kwestii zabezpieczających interes CM.

W obowiązującym jeszcze statucie UMK jest zapis o tym, że Collegium Medicum jest częścią tej uczelni, co sugeruje autonomiczność bydgoskiej części uczelni. Dalej jest zapis, że UMK prowadzi działalność dydaktyczną w Toruniu i w Bydgoszczy. Kolejny paragraf wskazuje, że patronem Collegium Medicum jest Ludwik Rydygier, a także podkreślenie, że CM posiada swoje godło i sztandar. Praktycznie znaku graficznego Collegium Medicum od dobrego roku nie ma już nawet na stronie internetowej.

 

W statucie zapisano również, że jednym z prorektorów ma być prorektor ds. Collegium Medicum, wybierany spośród pracowników zatrudnionych w CM. W nowym statucie takiego zapisu się nie przewiduje, co wywołuje niezadowolenie pracowników. Inne paragrafy obecnego statutu wprowadzają chociażby miejsca obligatoryjne dla Collegium Medicum w Senacie UMK. Skoro nie będzie jednak w nowym statucie Collegium Medicum, to również ten interes nie będzie już zabezpieczony.

 

UMK konieczność opracowania nowego statutu tłumaczy potrzebą dostosowania się do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu