Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum

Obawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 styczeń 2019 10:51
Obawiają się utraty autonomii przez Collegium Medicum CC BY-SA 3.0 by Darpaw

Duże kontrowersje budzi projekt nowego statutu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wywołuje protest społeczności Collegium Medicum w Bydgoszczy. CM do UMK zostało włączone w 2004 roku, wówczas udało się do statutu toruńskiej uczelni zapisać szereg kwestii zabezpieczających interes CM.

W obowiązującym jeszcze statucie UMK jest zapis o tym, że Collegium Medicum jest częścią tej uczelni, co sugeruje autonomiczność bydgoskiej części uczelni. Dalej jest zapis, że UMK prowadzi działalność dydaktyczną w Toruniu i w Bydgoszczy. Kolejny paragraf wskazuje, że patronem Collegium Medicum jest Ludwik Rydygier, a także podkreślenie, że CM posiada swoje godło i sztandar. Praktycznie znaku graficznego Collegium Medicum od dobrego roku nie ma już nawet na stronie internetowej.

 

W statucie zapisano również, że jednym z prorektorów ma być prorektor ds. Collegium Medicum, wybierany spośród pracowników zatrudnionych w CM. W nowym statucie takiego zapisu się nie przewiduje, co wywołuje niezadowolenie pracowników. Inne paragrafy obecnego statutu wprowadzają chociażby miejsca obligatoryjne dla Collegium Medicum w Senacie UMK. Skoro nie będzie jednak w nowym statucie Collegium Medicum, to również ten interes nie będzie już zabezpieczony.

 

UMK konieczność opracowania nowego statutu tłumaczy potrzebą dostosowania się do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

Wiadomości z regionu