Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni mogli wojewodzie nadepnąć na odcisk (komentarz)

Bydgoscy radni mogli wojewodzie nadepnąć na odcisk (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 styczeń 2019 00:49

Wojewoda unieważniając uchwale powołującą składy komisji Rady Miasta Bydgoszczy wywołał w bydgoskim samorządzie bałagan i zapewne dzisiaj czeka nas burzliwa sesja. Co jednak może dziwić, od listopada nie zareagował na znacznie poważniejszą sytuację w inowrocławskim samorządzie, choć informacje powinien mieć z pierwszej ręki od swojego doradcy, który jest radnym. Czy zatem jest tutaj też drugie dno?

 

W grudniu w Bydgoszczy radni koalicji dla uporządkowania funkcjonowania komisji postanowili wprowadzić limit zasiadania przez radnego w maksymalnie 4 komisjach. I to jest jedyne obostrzenie, każdy radny może do woli wybrać sobie w jakich komisjach chce zasiadać (nieoficjalnie mogą być uzgodnienia w klubach, aby zapewnić reprezentacje w poszczególnych komisjach). Tyle jeżeli chodzi o istotne sprawy prawne. W Bydgoszczy przewodniczącym komisji rewizyjnej został radny opozycji, również każdy pozostały radny PiS jest przynajmniej wiceprzewodniczącym komisji (wiąże się to z dodatkiem do diety). W poprzedniej kadencji co prawda PiS miał też kilku przewodniczących, ale trzeba pamiętać, że PiS i PO mieli po tylu samo radnych.

 

W Inowrocławiu na bycie wiceprzewodniczącymi komisji radni opozycji nie mogą liczyć, tak samo jak na kierowanie komisją rewizyjną. Znacznie dalej postanowiono również pójść przy ograniczaniu dostępu do komisji. Koalicja postanowiła na początku ustalić maksymalne składy poszczególnych komisji. Później cała Rada Miejska głosowała nad tym jaki radny do danej komisji będzie dopuszczony. Większość mogła uznać, że radny mogący być w danej komisji niezbyt wygodny, personalnie nie będzie mógł być jej członkiem. W praktyce do zasiadania w komisji budżetowej nie dopuszczono żadnego radnego opozycji. Niektórzy się śmieją, że posiedzenia tej komisji to spotkanie towarzyskie radnych Koalicji Obywatelskiej.

 

Dziwić może, że w przypadku inowrocławskim, gdzie doszło do znacznie dalej idącego ograniczenia dostępu radnych do prac w komisjach, a spór prawny w Bydgoszczy przecież o to samo się kończy, wojewoda do tej pory nie zareagował. Takiego oporu już nie miał przy znacznie świeższej sprawie Bydgoszczy.

 

Można odnieść wrażenie, że nie kieruje się on tylko przesłankami merytorycznymi, ale być może także subiektywnymi. Na sesji Rady Miasta odbytej 28 listopada radni skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego apel o odwołanie wojewody Mikołaja Bogdanowicza, którego obwinili o opóźniającą się egzekucję tartaku przy Ujejskiego. Sam apel może budzić mieszane odczucia, ale tym postępowaniem mogli bydgoscy radni nadepnąć wojewodzie na odcisk, no i teraz mają bałagan w komisjach.

 

Nie rozstrzygam, kto ma rację w bydgoskim sporze prawnym, dziwi jednak bezczynność w sprawie Inowrocławia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu