Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadę Miasta czekać może dłuższa sytuacja patowa

Radę Miasta czekać może dłuższa sytuacja patowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 styczeń 2019 20:15

W środę bydgoscy radni zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w sprawie ustanowienia składów komisji stałych. Do czasu rozstrzygnięcia tego sporu prawnego będzie obowiązywać podział, według którego wszyscy radni są członkami wszystkich komisji. Z punktu widzenia praktycznego jest to mało efektywna sytuacja i dość problematyczna dla radnych.

- Pachnie to szalonym okresem niepewności – powiedział w trakcie sesji Rady Miasta mecenas Zbigniew Cichocki.

 

O powstałej sytuacji piszemy więcej - Bałagan w Radzie Miasta Bydgoszczy

 

Rada Miasta przyjęła w środę stanowisko (przy sprzeciwie radnych klubu PiS), iż wojewoda błędnie zinterpretował przepisy artykułu 21 ustawy o samorządzie gminnym, iż Rada Miasta nie ma prawa ograniczyć radnym możliwości zasiadania w maksymalnie czterech komisjach.

 

Mecenas Cichocki uprzedził jednak radnych, że dzisiaj na rozpatrzenie sprawy przez WSA czeka się 5-6 miesięcy. Od wyroku WSA przegrana strona będzie mogła się odwołać do Naczelnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdzie na sprawę czeka się kolejne 16-17 miesięcy. Na prawomocny wyrok poczekamy zatem jakieś 2 lata. A do tego czasu musimy się liczyć z sytuacją niepewności, o której wspomniał Cichocki.

 

Co z komisjami rewizyjną oraz skarg?

Wojewoda unieważnił uchwałę powołującą składy wszystkich komisji poza komisjami rewizyjną oraz komisją wniosków, skarg i petycji. Nie ma na dzisiaj jednoznacznej odpowiedzi czy unieważnienie tej uchwały dotyka również składów obu wspomnianych komisji. Oznacza to, że dzisiaj nie możemy jednoznacznie powiedzieć jacy dokładnie radni w niej zasiadają. Co może nieco skomplikować prace bydgoskiego samorządu.

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas