Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadę Miasta czekać może dłuższa sytuacja patowa

Radę Miasta czekać może dłuższa sytuacja patowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 styczeń 2019 20:15

W środę bydgoscy radni zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w sprawie ustanowienia składów komisji stałych. Do czasu rozstrzygnięcia tego sporu prawnego będzie obowiązywać podział, według którego wszyscy radni są członkami wszystkich komisji. Z punktu widzenia praktycznego jest to mało efektywna sytuacja i dość problematyczna dla radnych.

- Pachnie to szalonym okresem niepewności – powiedział w trakcie sesji Rady Miasta mecenas Zbigniew Cichocki.

 

O powstałej sytuacji piszemy więcej - Bałagan w Radzie Miasta Bydgoszczy

 

Rada Miasta przyjęła w środę stanowisko (przy sprzeciwie radnych klubu PiS), iż wojewoda błędnie zinterpretował przepisy artykułu 21 ustawy o samorządzie gminnym, iż Rada Miasta nie ma prawa ograniczyć radnym możliwości zasiadania w maksymalnie czterech komisjach.

 

Mecenas Cichocki uprzedził jednak radnych, że dzisiaj na rozpatrzenie sprawy przez WSA czeka się 5-6 miesięcy. Od wyroku WSA przegrana strona będzie mogła się odwołać do Naczelnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, gdzie na sprawę czeka się kolejne 16-17 miesięcy. Na prawomocny wyrok poczekamy zatem jakieś 2 lata. A do tego czasu musimy się liczyć z sytuacją niepewności, o której wspomniał Cichocki.

 

Co z komisjami rewizyjną oraz skarg?

Wojewoda unieważnił uchwałę powołującą składy wszystkich komisji poza komisjami rewizyjną oraz komisją wniosków, skarg i petycji. Nie ma na dzisiaj jednoznacznej odpowiedzi czy unieważnienie tej uchwały dotyka również składów obu wspomnianych komisji. Oznacza to, że dzisiaj nie możemy jednoznacznie powiedzieć jacy dokładnie radni w niej zasiadają. Co może nieco skomplikować prace bydgoskiego samorządu.

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas