Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW opozycji można obiecywać wszystko

W opozycji można obiecywać wszystko

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 luty 2019 07:18

W ostatnim czasie środowisko Kukiz15, w tym poseł Paweł Skutecki obiecują podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co sprawiłoby iż większość Polaków nie płaciłoby podatku dochodowego. Jednocześnie krytykowany jest rząd, że tego postulatu nie realizuje. Obiecywać jednak jest łatwo, w sytuacji gdy się za nic nie odpowiada. Uczciwie byłoby powiedzieć jednak też o skutkach takiej decyzji.

 

Wróćmy na chwilę do kampanii samorządowej, w której Skutecki ubiegał się o fotel prezydenta Bydgoszczy. Zarejestrowano również do Rady Miasta listę pod szyldem Kukiz15. Co wówczas obiecano? - sztandarowym projektem była budowa największego w Polsce aquaparku. Proponowany w 2010 roku przez prezydenta Dombrowicza aqupark miał kosztował przeszło 100 mln zł. Uwzględniając inflację i wzrost kosztów, a także chęć budowy największego parku w Polsce to możemy mówić już o kwotach 200 mln a może 250 mln, czy nawet więcej. Obiecano również odkup większościowego pakietu w Porcie Lotniczym oraz budowę zachodniej pierzei Starego Rynku, co generowałoby kolejne wydatki.

 

Powróćmy jednak teraz do kwoty wolnej od podatku. Dzisiaj budżet Bydgoszczy w około 1/4 opiera się o wpływy z podatku dochodowego – na 2019 rok zaplanowano wpływy z tego tytułu na poziomie 529 mln zł. Z racji tego że w przypadku kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł, większość bydgoszczan podatku dochodowego by nie płaciła, to trzeba szacować, że ten wpływ do budżetu miasta stopniałby o więcej niż połowę. Powiedzmy o około 400 mln zł, w praktyce tegoroczny plan inwestycyjny trzeba by okroić o połowę.

 

Politycy Kukiza chcieli w kampanii jednak budować dodatkowo największy w Polsce aquapark, co nie przeszkadza im jednak obiecywać obcięcia wpływów dla samorządów.

 

Uczciwy polityk mówiąc o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, powinien też powiedzieć, że doprowadzi to do obniżenia wpływów samorządów Jeżeli tego nie czyni, to traktuje swoich odbiorców jak ciemną masę. Pytanie tylko – czy z powodu własnej niewiedzy czy zwykłego wyrachowania?

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu