Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO tym co sprawia, że problematyka Zachemu jest taka skomplikowana

O tym co sprawia, że problematyka Zachemu jest taka skomplikowana

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 00:03

Za nami tydzień przepychanki politycznej pomiędzy prezydentem Bydgoszczy a wojewodą w tematyce skażeń pozachemowskich – nie będę jednak o tym pisał. Wszyscy bowiem raczej są zgodni co do czego, że rekultywacja jest potrzebna, że trzeba w końcu rozbroić tą ,,bombę ekologiczną”. Największy problemem leży jednak we wskazaniu odpowiedzialnego za to.

 

Patrząc logicznie to za szkody środowiskowe powinien odpowiadać ten, który do nich doprowadził i w ramach tej odpowiedzialności powinien naprawić środowisko. O ile wskazanie winnego podmiotu jakim są byłe zakłady chemiczne Zachem jest oczywiste, to już większym problemem jest znalezienie odpowiedzialnego spadkobiercy.

 

Przez właściwie cały okres funkcjonowania Zachem był przedsiębiorstwem państwowym. Od 2006 roku wchodził w skład grupy Ciech SA. W połowie 2014 roku Ciech został sprywatyzowany, w tym czasie Zachem był już po ogłoszonym przez sąd upadłości, majątkiem zarządzał syndyk, którego celem było przeprowadzenie likwidacji majątku oraz zabezpieczenie możliwych do zabezpieczenia interesów wierzycieli Zachemu. Dla syndyka masy upadłościowej spłata zobowiązań jest priorytetem, sprawy środowiskowe schodzą zaś na dalszy plan. Stąd też wiele krytykowanych przez władze Bydgoszczy decyzji syndyka, które nie pomogły walczyć ze skażeniami, a niekiedy nawet mogły znacznie szkodzić. Patrząc z punktu widzenia prawa upadłościowego, jego postępowanie jest właściwe.

 

Mamy zatem sytuację, że spadkobiercą po zakładach chemicznych jest podmiot prywatny, będący w fazie likwidacji. Skarb Państwa, który przez lata korzystał z niekorzystnej dla środowiska produkcji Zachemu, prawnie już za powstałą sytuację nie ponosi. Bydgoski ratusz mimo wszystko uważa, że z racji tej zaszłości państwo powinno w większym stopniu wziąć odpowiedzialność za sytuację Łęgnowa. Urząd Wojewódzki natomiast stoi na stanowisku, że to zadaniem władz Bydgoszczy jest przede wszystkim troska o mieszkańców.

 

Rozliczenia

Jako podsumowanie należy podkreślić, iż prywatyzacja Ciech (utrata przez Skarb Państwa wiodącej pozycji) to główna przyczyna dość patowej sytuacji prawnej wokół Zachemu, w której trudno wymagać rekultywacji od podmiotu odpowiedzialnego za zatrucie gleb. Wymaga to podjęcia bliskiej współpracy przez administrację rządową i władze lokalne, które w tym wypadku muszą się kierować przede wszystkim dobrem mieszkańców.

 

Kwestia samej prywatyzacji Ciech jest tematem pracy służb państwowych, w tym Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest to sprawa wielowątkowa, kwestia skażenia dużej części terenu w Bydgoszczy, to tylko jeden z wielu wątków.

 

Jednym z zabezpieczeń w polskim prawie na sytuację nagłego ogłoszenia upadłości przez podmiot działający ze szkodą na środowisko jest wymóg gromadzenia funduszy w tzw. ,,funduszu likwidacyjnym”. Praktyka pokazuje, że w przypadku Zachemu to się nie sprawdziło. Osobną kwetią do wyjaśnień jest zatem, czy służby odpowiedzialne za nadzór nad tym, czy Zachem taki fundusz gromadzi, zrobiły wszystko czego wymagało od nich prawo.

 

Nowy wątek

Od kilku tygodni widoczny jest spór pomiędzy miejską spółką Chemwik oraz prowadzącą produkcję na potrzeby zbrojeniowe firmą Nitro-Chem. Władze Chemwik zarzucają tej drugiej firmie zatruwanie środowiska. Jest to zupełnie inny wątek, który szansę wyjaśnić może prowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli – trzeba ustalić w oparciu o badania czy skażenia o których mówi Chemwik są powodowane przez Nitro-Chem, czy to pozostałości po działalności dawnego Zachemu..

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu