Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy będziemy gospodarzem centralnych obchodów 20. rocznicy wejścia do NATO?

Czy będziemy gospodarzem centralnych obchodów 20. rocznicy wejścia do NATO?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 08:20

Bydgoszcz nazywana jest już polską stolicą NATO, co związane jest z rozlokowaniem ważnych instytucji Paktu Północnoatlantyckiego nad Brdą. Prezydent Bydgoszczy proponuje, aby 20. rocznicę wejścia Polski do NATO świętować w Bydgoszczy. Decyzja należeć będzie do MON.

 

O Bydgoszczy jako polskiej stolicy NATO często mówią zagraniczni oficerowie. Podkreślał to chociażby podczas spotkania noworocznego dowódca JFTC NATO gen. Wilhelm Grün. Dość wyraziście podkreślał to już kilka lat temu były naczelny dowódca ds. transformacji NATO gen. Denis Mercier. Do ciekawego zdarzenia z Francuzem doszło w czerwcu 2016 roku, gdy witany był nowy dowódca JFTC NATO gen. Wilhelm Grün. Prezydent Rafał Bruski wyraził wówczas w imieniu bydgoszczan dumę, że Bydgoszcz jeszcze może uchodzić za nieoficjalną stolicę NATO w Polsce. Wówczas sprostował go gen. Mercier twierdząc, że Bydgoszcz można nazywać oficjalną polską stolicą NATO. Od tego czasu zwrot ten jest często powtarzany, co zawdzięczać w mojej opinii możemy właśnie francuskiemu wojskowemu.

 

Ostatniego dnia 2018 roku prezydent Bruski wystosował oficjalne pismo do ministra Mariusza Błaszczaka, w którym napisał – Zwracam się do Pana Ministra z propozycją i wnioskiem o zorganizowanie w Bydgoszczy oficjalnych, ogólnopolskich obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do paktu Północnoaltantyckiego.

 

Pełna treść pisma:


 

Na dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej nie udzieliło na nie jeszcze odpowiedzi. Natomiast podczas odbywającego się 10 stycznia br. spotkania noworocznego w JFTC gen. Grün oświadczył - Możecie liczyć na wsparcie z naszej strony. Nie dziwi mnie ta propozycja, bowiem o Bydgoszczy konsekwentnie mówi się w NATO jako o polskiej stolicy.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

    Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

    Etykiety: matury
  • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

    Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu