Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo po burzliwej sesji w Białych Błotach?

Co po burzliwej sesji w Białych Błotach?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 luty 2019 16:44

Od wtorkowo-środowej sesji Rady Gminy emocje jeszcze nie opadły. W internecie zwolennicy wójta nie zostawiają suchej nitki na radnych, którzy dość istotnie przebudowali budżet autorstwa wójta, a w Urzędzie Gminy dominuje temat który był łatwy do przewidzenia – czy będą obniżki wynagrodzeń?

Opisując to co się zdarzyło w skrócie – radni klubu ,,Wybieram Gminę Białe Błota”, wykorzystując większość w radzie postanowili wprowadzić do budżetu na rok 2019 zadania drogowe o wartości 2,7 mln zł, jednocześnie zmniejszając przede wszystkim wydatki na bieżące utrzymanie dróg oraz utrzymanie administracji. Nie pomogły apele współpracowników wójta, że skutkować może to tym, iże gmina nie będzie odśnieżana po wyczerpaniu funduszy.

 

O 350 tys. zł zmniejszona zostanie też pula na wynagrodzenia dla pracowników. Od środy w Urzędzie Gminy głównym pytaniem jest – czy będą obcinane pensje? Pod względem kadrowym jest to dość trudny okres bowiem duża część pracowników przechodzić będzie na emerytury, co wiązać będzie się z obowiązkiem wypłaty odpraw. Nie można zatem wykluczyć, że z pozostałymi pracownikami będzie trzeba renegocjować warunki zatrudnienia, bo skądś te 350 tys. zł trzeba wziąć.

 

Na dzisiaj nie trzeba jednak panikować, bowiem budżet w skali roku może zostać poprawiony. Mogą zdarzyć się też, co zdarza się często w roku budżetowym, iż znajdą się wolne środki. Ryzyko jest jednak takie, że nawet gdyby się takie środki znalazły, to większość Rady może chcieć je przeznaczyć na utwardzanie kolejnych dróg. Ostatnia sesja pokazuje, że w tej materii nie ma żadnych zahamowań.

 

Konflikt rośnie

Największym problem gminy Białe Błota jest na dzisiaj dość głęboki podział i narastający konflikt pomiędzy wójtem i radnymi. Jedni i drudzy mają swoich stronników wśród mieszkańców, przez co ten konflikt przelewa się też na mieszkańców. Już dzisiaj jego skutkiem jest brak poczucia stabilności wśród urzędników, co może przełożyć się na pracę całego Urzędu Gminy. Podejmowanie dalszych tego typu uchwał przez radnych może skutkować wprowadzeniem do gminy nawet zarządu komisarycznego.

 

Na Facebook-u jedna mieszkanka zapowiedziała, że składa na Radę Gminy zawiadomienie do prokuratury. Inne osoby mówią wprost, że zamierzają doprowadzić do referendum w sprawie odwołania Rady Gminy. Wszystko wskazuje zatem, że konflikt będzie dalej narastał.

 

W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że w poszczególnych sołectwach zaczną się tworzyć ruchy separatystyczne, czyli dążące do przyłączenia np. części terenów gminny do Miasta Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Oficjalne wyniki wyborów

  W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

 • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

  Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu