Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele

Czy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 14:37
Czy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele Fot: Bogusław Białas

Sensację wywołała w środę informacja o odkryciach archeologów na placu budowy Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej – przypuszcza się, że udało się odkryć pozostałości po bramie do Zamku Bydgoskiego. Jest to na dzisiaj jednak tylko przypuszczenie.

Prace nad budową Teatru Kameralnego zostały chwilowo przerwane (praktycznie nie ruszyły, bowiem zgodnie z prawem najpierw muszą być wykonane sprawy konserwatorskie), teraz na tym terenie pracują archeolodzy. Z ustaleń archeologa Roberta Grochowskiego wynika, że najprawdopodobniej znaleziono Bramę Zamkową, elementy drewnianej palisady oraz fragmenty mostu znajdującego się nad fosą. Takie są hipotezy, które potwierdzić mogą dalsze badania, w tym dendrochologiczne, które mają ustalić wiek znaleziska.

 

 

 

Grochowski podejrzewa, że brama pochodzi z XVI wieku, czyli mówimy o fortyfikacjach nowożytnych. Odkrycie może być o tyle ciekawe, iż do tej pory co prawda zdawano sobie sprawę, iż fortyfikacje przecinały dzisiejszą ulicę Grodzką, ale panował pogląd, iż było to na wysokości dzisiejszego Seminarium Duchownego, a nie na wysokości ulicy Podwale. Jeżeli zatem hipotezy co do znalezisk się potwierdzą, to będzie trzeba ten pogląd zrewidować.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Ostatnie odkrycia pokazują nam też, iż wiele jeszcze co do tego jak wyglądała dawna Bydgoszcz, wymaga jeszcze odkrycia. I zapewne czeka nas jeszcze wiele niespodzianek.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu