Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele

Czy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 14:37
Czy odkryto dawną Bydgoszcz? Na dzisiaj wiemy niewiele Fot: Bogusław Białas

Sensację wywołała w środę informacja o odkryciach archeologów na placu budowy Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej – przypuszcza się, że udało się odkryć pozostałości po bramie do Zamku Bydgoskiego. Jest to na dzisiaj jednak tylko przypuszczenie.

Prace nad budową Teatru Kameralnego zostały chwilowo przerwane (praktycznie nie ruszyły, bowiem zgodnie z prawem najpierw muszą być wykonane sprawy konserwatorskie), teraz na tym terenie pracują archeolodzy. Z ustaleń archeologa Roberta Grochowskiego wynika, że najprawdopodobniej znaleziono Bramę Zamkową, elementy drewnianej palisady oraz fragmenty mostu znajdującego się nad fosą. Takie są hipotezy, które potwierdzić mogą dalsze badania, w tym dendrochologiczne, które mają ustalić wiek znaleziska.

 

 

 

Grochowski podejrzewa, że brama pochodzi z XVI wieku, czyli mówimy o fortyfikacjach nowożytnych. Odkrycie może być o tyle ciekawe, iż do tej pory co prawda zdawano sobie sprawę, iż fortyfikacje przecinały dzisiejszą ulicę Grodzką, ale panował pogląd, iż było to na wysokości dzisiejszego Seminarium Duchownego, a nie na wysokości ulicy Podwale. Jeżeli zatem hipotezy co do znalezisk się potwierdzą, to będzie trzeba ten pogląd zrewidować.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Ostatnie odkrycia pokazują nam też, iż wiele jeszcze co do tego jak wyglądała dawna Bydgoszcz, wymaga jeszcze odkrycia. I zapewne czeka nas jeszcze wiele niespodzianek.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

 • Czas pokaże, czy politycznie jesteśmy dojrzalsi jako naród

  Jak spojrzymy na temperaturę sporu politycznego przez cztery ostatnie lata, chociażby na kryzys, który zostanie zapamiętany poprzez okupację sali sejmowej, to można mieć powód do niepokoju. Jednak to jest przeszłość, którą nie musimy już żyć, czy przyszłość może przynieść nową jakość w polskiej polityce? Ostatni tydzień pokazuje, że tak, bowiem wielu polityków pokazało, że jest ku temu wola. Czas pokaże, czy była to chwilowa refleksją związana ze Świętem Niepodległości, czy faktycznie politycznie jako Polacy jesteśmy już dojrzalsi.

Wiadomości z regionu

Śledź nas