Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKilka kilometrów od centrum Bydgoszczy Powstanie Wielkopolskie cieszy się wielką czcią

Kilka kilometrów od centrum Bydgoszczy Powstanie Wielkopolskie cieszy się wielką czcią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 20:03

Miejscami gdzie Powstanie Wielkopolskie zbliżyło się najbliżej Bydgoszczy było Rynarzewo i Brzoza Bydgoska. W niedzielę (3 lutego) w Brzozie odbywają się uroczystości (początek: Msza Święta o godzinie 15:30) 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, stąd też przyjrzyjmy się bliżej frontowi południowemu.

 

5 stycznia 1919 roku po brawurowej akcji powstańców dowodzonych przez kpt. Pawła Cymsa Polacy zajęli Inowrocław. Było to drugie największe miasto kontrolowane przez powstańców, za Poznaniem. W kolejnych dniach powstańcy ruszyli na północ od Inowrocławia, w kierunku Bydgoszczy. W nocy z 10 na 11 stycznia powstańcy bez walki zajęli Nową Wieś Wielką. Rozpoczęły się przygotowania do dalszej ofensywy. W nocy z 20 na 21 stycznia doszło do walk pod samą Bydgoszczą, w Brzozie. Początkowo bitwa wydawała się do wygrania przez powstańców, ale użycie przez Niemców pociągu pancernego przechyliło wynik bitwy na ich korzyść. W tym boju poległo 19 młodych powstańców.

 

W kolejnych dniach Niemcy z użyciem pociągu zaatakują Nową Wieś Wielką – 30 stycznia po krwawych bojach zmuszą powstańców do wycofania się do połowy drogi na Inowrocław.

 

Brzoza kultywuje pamięć

O tym, że Brzoza pamięta o Powstaniu Wielkopolskim świadczy okazały pomnik. Pierwotnie powstał on w 1923 roku, jako grób poległych w nocy z 19 na 20 stycznia 1920 roku powstańców. W 1940 roku Niemcy, którzy po wybuchu II wojny światowej wrócili na te tereny, zniszczyli pomnik. Inicjatywa odbudowy pomnika pojawiła się w 2009 roku, w 2012 roku odsłonięto zrekonstruowany monument.

 

O walkach o Rynarzewo piszemy - Sto lat temu Niemcy ruszyli do kontrofensywy

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu