Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKilka kilometrów od centrum Bydgoszczy Powstanie Wielkopolskie cieszy się wielką czcią

Kilka kilometrów od centrum Bydgoszczy Powstanie Wielkopolskie cieszy się wielką czcią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 luty 2019 20:03

Miejscami gdzie Powstanie Wielkopolskie zbliżyło się najbliżej Bydgoszczy było Rynarzewo i Brzoza Bydgoska. W niedzielę (3 lutego) w Brzozie odbywają się uroczystości (początek: Msza Święta o godzinie 15:30) 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, stąd też przyjrzyjmy się bliżej frontowi południowemu.

 

5 stycznia 1919 roku po brawurowej akcji powstańców dowodzonych przez kpt. Pawła Cymsa Polacy zajęli Inowrocław. Było to drugie największe miasto kontrolowane przez powstańców, za Poznaniem. W kolejnych dniach powstańcy ruszyli na północ od Inowrocławia, w kierunku Bydgoszczy. W nocy z 10 na 11 stycznia powstańcy bez walki zajęli Nową Wieś Wielką. Rozpoczęły się przygotowania do dalszej ofensywy. W nocy z 20 na 21 stycznia doszło do walk pod samą Bydgoszczą, w Brzozie. Początkowo bitwa wydawała się do wygrania przez powstańców, ale użycie przez Niemców pociągu pancernego przechyliło wynik bitwy na ich korzyść. W tym boju poległo 19 młodych powstańców.

 

W kolejnych dniach Niemcy z użyciem pociągu zaatakują Nową Wieś Wielką – 30 stycznia po krwawych bojach zmuszą powstańców do wycofania się do połowy drogi na Inowrocław.

 

Brzoza kultywuje pamięć

O tym, że Brzoza pamięta o Powstaniu Wielkopolskim świadczy okazały pomnik. Pierwotnie powstał on w 1923 roku, jako grób poległych w nocy z 19 na 20 stycznia 1920 roku powstańców. W 1940 roku Niemcy, którzy po wybuchu II wojny światowej wrócili na te tereny, zniszczyli pomnik. Inicjatywa odbudowy pomnika pojawiła się w 2009 roku, w 2012 roku odsłonięto zrekonstruowany monument.

 

O walkach o Rynarzewo piszemy - Sto lat temu Niemcy ruszyli do kontrofensywy

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas