Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNaukowiec z AGH zarzuca RDOŚ poważne niekompetencje w kwestii Łęgnowa

Naukowiec z AGH zarzuca RDOŚ poważne niekompetencje w kwestii Łęgnowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 luty 2019 10:38

Nierzetelnie prowadzone postępowanie szkodowe – taki zarzut artykułuje dr hab. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wobec Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Sprawa dotyczy skażenia na osiedlu Łęgnowo-Wieś.

Dzisiejsza nasza świadomość na temat ,,bomby ekologicznej” po byłych zakładach chemicznych Zachem to w dużej mierze zasługa naukowców z krakowskiego AGH, którzy przeprowadzili w Bydgoszczy projekt badawczy.

 

W grudniu informowaliśmy, że dyrektor RDOŚ Maria Dombrowicz, ku zaskoczeniu mieszkańców umorzyła postępowanie o stwierdzenie szkody w środowisku. RDOŚ wychodzi z konkluzji, że mamy do czynienia tylko z zanieczyszczeniami historycznymi, a co za tym idzie nie może być ono rozpatrywane w trybie ustawy szkodowej.

 

Tym tematem zajął się program Telewizji Polskiej ,,Alarm”, który wyemitowany był w ostatnią sobotę. Reportaż zbyt wiele jednak nie wyjaśnił bowiem pracownicy RDOŚ nie chcieli rozmawiać przed kamerą.

 

Od decyzji RDOŚ wpłynęły odwołania do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Wśród autorów takich odwołań jest dr hab. Mariusz Czop z AGH, który kierował prowadzonymi wcześniej przez tę uczelnie badaniami w Łęgnowie - Organ w ramach zaskarżonego postępowania miał pełną informację, że na terenie Osiedla Łęgnowo Wieś występują zanieczyszczenia z innych ognisk zanieczyszczeń poza najlepiej rozpoznanym składowiskiem odpadów ,,Zielona”. Pomimo jednak tej wiedzy nie podjął, żadnych działań w zakresie ustalenia nie tylko mechanizmów oraz ram czasowych tych szkód ale mających na celu identyfikację potencjalnych ognisk zanieczyszczeń czy podmiotów odpowiedzialnych i czy przypadkiem nie są związane z działalnością o charakterze obronnym – pisze.

 

Zdaniem naukowca błędem RDOŚ było niezbadanie wątku dotyczącego zarzutów Chemwik wobec spółki zbrojeniowej Nitro-Chem - Organ zignorował w tym kontekście nowe fakty – zarzuca wprost.

 

W opinii Czopa prowadzenie rekultywacji nie w trybie ustawy szkodowej, ale jako szkody historycznej w oparciu o przepisy ustawy o ochronie środowiska, odpowiedzialność za przeprowadzenie remediacji może spaść na właścicieli nieruchomości, czyli mieszkańców, których na poniesienie takich kosztów może nie być stać – Nie wydaje się również, aby dochodzenie tych środków miało podstawy merytoryczne i moralne, gdzie mieszkańcy Osiedla Łęgnowo Wieś nie mieli nigdy wystarczających i rzetelnych informacji o skali i zasięgu zanieczyszczenia środowiska. Niestety z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawnych i sposobu funkcjonowania urzędów jest to możliwe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu