Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski

Rok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 luty 2019 14:43
Rok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski Fot: Bartosz Bieliński

Po gorszym 2017 roku, który dla Portu Lotniczego Bydgoszcz zakończył się regresem w liczbie obsłużonych pasażerów, mieliśmy bardzo dobry 2018 rok, zakończony rekordowymi wynikami. W ostatnich podsumowanie roku na regionalnych lotniskach opublikował Związek Regionalnych Portów Lotniczych.

Podsumowanie rozpoczyna się od stwierdzenia, że dla regionalnych lotnisk w Polsce był to dobry rok, bowiem w stosunku do 2017 roku udało się zwiększyć liczbę podróżnych o 3,7 mln (mowa o 13 regionalnych portach, czyli bez mającego status portu międzynarodowego warszawskiego Okęcia). Z tego wzrostu 81 tys. wypracowała Bydgoszcz. Dało to dynamikę wzrostową na poziomie 15,3%, ponad dwukrotnie wyższą od średniej dla europejskich lotnisk na poziomie 6%.

 

Lotniska regionalne dzieli się w Polsce na te, które obsługują powyżej 1 mln pasażerów oraz na te, którym nie jest to jeszcze dane. W pierwszej grupie lideruje Gdańsk z blisko 6,7 mln pasażerów, w drugiej grupie bliskie osiągnięcia miliona jest lotnisko w Rzeszowie.

 

Bydgoszcz nadrabia

W 2018 roku udało się w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pierwszy raz przekroczyć 400 tys. pasażerów, dokładnie 413 tys. Plasuje nas to w ,,drugiej grupie” na 4 lokacie, za wspomnianym Rzeszowem, Szczecinem oraz Lublinem. Bydgoszcz obsługuje blisko dwukrotnie więcej pasażerów od Łodzi i przeszło trzykrotnie więcej od Olsztyna. Zielona Góra póki co jest daleka uzyskania 100 tys. pasażerów. Wynika z tego, że nadal znajdujemy się w ogonie krajowym.

 

Bydgoszcz w ,,drugiej grupie” uzyskała jednak największe wzrosty uzyskując dynamikę na poziomie 24,7%.

 

W Lublinie, który w 2018 roku obsłużył 455 tys, pasażerów dynamika wyniosła 5,8%. Jeszcze w 2015 roku port w Lublinie obsługiwał mniejszą liczbę pasażerów od Bydgoszczy. W 2016roku dzięki wysokiej dynamice wzrostowej Lublin przeskoczył Bydgoszcz, natomiast w 2017 przy ujemnej dynamice w Bydgoszczy, powiększył swoją przewagę. W roku 2018 Bydgoszczy udało się nieco nadrobić stratę. Jeżeli tak wysoka dynamika się utrzyma to być może uda się przeskoczyć Bydgoszczy Lublin.

 

O jakiś perspektywach będziemy mogli mówić w momencie, gdy pojawią się pierwsze statystyki za bieżący rok. Dane za styczeń najprawdopodobniej Port Lotniczy Bydgoszcz opublikuje jeszcze w tym tygodniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS
  • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

    Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

    Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas