Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski

Rok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 luty 2019 14:43
Rok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski Fot: Bartosz Bieliński

Po gorszym 2017 roku, który dla Portu Lotniczego Bydgoszcz zakończył się regresem w liczbie obsłużonych pasażerów, mieliśmy bardzo dobry 2018 rok, zakończony rekordowymi wynikami. W ostatnich podsumowanie roku na regionalnych lotniskach opublikował Związek Regionalnych Portów Lotniczych.

Podsumowanie rozpoczyna się od stwierdzenia, że dla regionalnych lotnisk w Polsce był to dobry rok, bowiem w stosunku do 2017 roku udało się zwiększyć liczbę podróżnych o 3,7 mln (mowa o 13 regionalnych portach, czyli bez mającego status portu międzynarodowego warszawskiego Okęcia). Z tego wzrostu 81 tys. wypracowała Bydgoszcz. Dało to dynamikę wzrostową na poziomie 15,3%, ponad dwukrotnie wyższą od średniej dla europejskich lotnisk na poziomie 6%.

 

Lotniska regionalne dzieli się w Polsce na te, które obsługują powyżej 1 mln pasażerów oraz na te, którym nie jest to jeszcze dane. W pierwszej grupie lideruje Gdańsk z blisko 6,7 mln pasażerów, w drugiej grupie bliskie osiągnięcia miliona jest lotnisko w Rzeszowie.

 

Bydgoszcz nadrabia

W 2018 roku udało się w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pierwszy raz przekroczyć 400 tys. pasażerów, dokładnie 413 tys. Plasuje nas to w ,,drugiej grupie” na 4 lokacie, za wspomnianym Rzeszowem, Szczecinem oraz Lublinem. Bydgoszcz obsługuje blisko dwukrotnie więcej pasażerów od Łodzi i przeszło trzykrotnie więcej od Olsztyna. Zielona Góra póki co jest daleka uzyskania 100 tys. pasażerów. Wynika z tego, że nadal znajdujemy się w ogonie krajowym.

 

Bydgoszcz w ,,drugiej grupie” uzyskała jednak największe wzrosty uzyskując dynamikę na poziomie 24,7%.

 

W Lublinie, który w 2018 roku obsłużył 455 tys, pasażerów dynamika wyniosła 5,8%. Jeszcze w 2015 roku port w Lublinie obsługiwał mniejszą liczbę pasażerów od Bydgoszczy. W 2016roku dzięki wysokiej dynamice wzrostowej Lublin przeskoczył Bydgoszcz, natomiast w 2017 przy ujemnej dynamice w Bydgoszczy, powiększył swoją przewagę. W roku 2018 Bydgoszczy udało się nieco nadrobić stratę. Jeżeli tak wysoka dynamika się utrzyma to być może uda się przeskoczyć Bydgoszczy Lublin.

 

O jakiś perspektywach będziemy mogli mówić w momencie, gdy pojawią się pierwsze statystyki za bieżący rok. Dane za styczeń najprawdopodobniej Port Lotniczy Bydgoszcz opublikuje jeszcze w tym tygodniu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu