Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni muszą zrozumieć, że atmosfera konfliktu nie służy Bydgoszczy

Radni muszą zrozumieć, że atmosfera konfliktu nie służy Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 luty 2019 07:28

Cały czas jesteśmy jeszcze u progu kadencji 2018-2023, ale już doskonale widać, że początek tej kadencji jest fatalny. Spór mogący trwać latami wokół komisji merytorycznych nie będzie służył efektywności ich pracy, a to będzie już strata dla mieszkańców. Czas, aby radni poczuli odpowiedzialność za Bydgoszcz i za to jak zostaną zapamiętani w historii miasta. Bycie zapamiętanym z kłótliwości to żaden powód do dumy.

 

Zdaje sobie sprawę, że jakaś część bydgoszczan odczuwa emocjonalną sympatie, do którejś ze stron biorących udział w tym sporze i będzie przez to na moje argumenty odporna. Zdać sobie trzeba jednak sprawę, że nikt nie jest tutaj bez winy, dlatego od radnych musimy wymagać przede wszystkim umiejętności bycia ponad podziałami.

 

Jeszcze przed złożeniem ślubowania przez radnych apelowałem na łamach Portalu Kujawskiego, aby odejść od złego zwyczaju, iż do prezydium Rady Miasta nie dopuszcza się w ogóle radnych opozycji. Kilkanaście lat temu koalicja biorąc całe prezydium dla siebie zrobiła błąd, który był powielany w kolejnych kadencjach. Najwyższa była zatem pora, aby tą niechlubną przeszłość zostawić za sobą. Tak się nie stało, klub Prawa i Sprawiedliwości, druga siła w bydgoskim samorządzie, nie ma nawet wiceprzewodniczącego Rady Miasta, natomiast obdarowano funkcjami wiceprzewodniczących mające znacznie mniejsze poparcie SLD i Inicjatywę Polską. Koalicja Obywatelska postanowiła również wziąć wszystkich przewodniczących komisji merytorycznych dla siebie, poza komisją rewizyjną. To wszystko patrząc obiektywnie źle świadczy o Koalicji Obywatelskiej.

 

Klub Prawa i Sprawiedliwości zyskał nawet głosy wsparcia w takich środowiskach sobie nieprzychylnych jak Obywatele RP. Były to może pojedyncze głosy, ale na pewno symboliczne. PiS jednak wraz z wojewodą poszedł w kierunku zaognienia konfliktu i praktycznego utrudniania funkcjonowania Rady Miasta. Również zatem ta formacja nie stanęła na wysokości zadania.

 

Zapewne część czytelników we własnych głowach, według swoich sympatii politycznych, wskazała której ze stron można więcej zarzucić. Tego ja jednak nie czynie, bo nie tędy droga do Wielkiej Bydgoszczy.

 

Pozostaje zatem wspomnieć słowa Cyceora - Takich rozruchów wielki obywatel, godzien pierwszego Rzeczypospolitej miejsca, unikać i nimi się brzydzić będzie.

 

apelując jednocześnie do bydgoskich radnych o bycie takimi wielkimi obywatelami. Wymagać będzie to ustępstw obu stron.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu