Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSto lat temu pod Rynarzewem odbyła się krwawa bitwa

Sto lat temu pod Rynarzewem odbyła się krwawa bitwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 luty 2019 22:36

Przypadającą w sobotę 100. rocznicę rozejmu w Trewirze uznaje się za dzień zwycięstwa Powstania Polskiego, nie oznacza to jednak, że po 16 lutego nie dochodziło do starć polsko-niemieckich. Już bowiem dwa dni po tej dacie kilka kilometrów od Bydgoszczy, pod Rynarzewem stoczono krwawą bitwę.

Rynarzewo zyskało miano polskiego Verdum (pod Verdun we Francji w 1916 roku toczyły się krwawe boje niemiecko-francuskie, które pochłonęły ponad pół miliona ofiar, przez co stało się symbolem żołnierskiego męstwa), bowiem w tym miejscu doszło do kilku bitw. Już po podpisaniu rozejmu w Trewirze Niemcy z użyciem pociągu pancernego zagrażali pozycjom w okolicach Szubina. Polacy podjęli próbę wysadzenia torów, udało się tego dokonać 18 lutego doprowadzając do wykolejenia pociągu. W wyniku toczonych wówczas walk zginęło 29 powstańców, w tym bohaterską śmiercią poległ por. Mariusz Wachtel. To zwycięstwo okazało się kluczowe dla dalszej sytuacji w Poznańskim. Zdobyty 18 lutego pancernik przemianowano na ,,Danutę". Służył on wojsku polskiemu przez kolejne lata w wojnie z bolszewikami oraz w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Po poważnym uszkodzeniu polska załoga zdecydowała się go wysadzić doszczętnie, aby nie został przejęty przez wroga.

 

Jak czytamy w wydaniu ,,Dziennika Bydgoskiego” kilka dni po tym zdarzeniu, Niemcy oficjalnie obwiniali o to starcie Polaków, tłumaczą obecność pancernika a terenie, który według rozejmu w Trewirze powinien znajdować się pod polską kontrola ,,przejazdem manewrowym”.

 

Mapa IPN

 

Polska skierowała już 18 lutego protest do konferencji pokojowej w Paryżu - Mimo protestu koalicji Niemcy nie zaprzestają ataków przeciwko nam, lecz podwajają je ze wszystkich stron, aby wyzyskać czas i możliwie jak najwięcej zburzyć polskich wsi, miast – pisał ,,Dziennik Bydgoski”.

 

Praca uczniów z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie

 

W samym Paryżu w tym okresie uwagę wszystkich zwrócił zamach na premiera Francji George Clemencau który 19 lutego został niegroźnie ranny.

 

Do incydentów w okolicach Kanału Bydgoskiego dochodziło jeszcze później, chociażby w czerwcu 1919 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wiadomości z regionu