Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPortal branżowy broni Tramwajów Warszawskich

Portal branżowy broni Tramwajów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. / Transport-Publiczy.pl / Witold Urbanowicz Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 luty 2019 11:47
Portal branżowy broni Tramwajów Warszawskich Wizualizacja tramwaju Hyundai

Przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy, wygrany przez koreański Hyundai, budzi duże emocje. Głównie przez ostatnie zaangażowanie polityków, którzy zrobili z niego temat bieżącego sporu politycznego. Również głos zabrali publicyści, którzy niezbyt orientują się w meandrach prawa o zamówieniach publicznych. W takim wypadku warto zapytać tych, co w tej dziedzinie mają większą wiedzę.

 

Sprawę wyjaśnia na portalu Transport-Publiczny.pl Witold Urbanowicz:

Jeden z ostatnich zarzutów dotyczy rzekomej zmiany warunków udziału przetargu na korzystniejsze dla koreańskiej firmy. Faktycznie zmiany dokonano, ale w pierwszym przetargu z 2017 r. Pierwotnie startujący musieli wykazać się doświadczeniem w zakresie dostaw 15 nowych tramwajów, które „uzyskały dopuszczenie do eksploatacji (homologację) w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców”. Warunek ten zmieniono na tramwaje, które „które zostały dopuszczone do eksploatacji z pasażerami”.

 

Dalej czytamy:

Jak tłumaczą Tramwaje Warszawskie, pierwotne brzmienie warunku było niezgodne z zasadami wynikającymi z prawa zamówień publicznych. – Ograniczenie obszaru geograficznego dostaw jest traktowanie jako naruszenie zasad obowiązujących przy udzielaniu zamówień publicznych powodujące nałożenie korekty finansowej za naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców – wyjaśnia Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

 

Więcej można przeczytać na portalu: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/czy-tramwaje-warszawskie-mogly-zamknac-rynek-dla-koreanskich-pojazdow-60909.html

 

Czyli, gdyby pozostać przy zapisach, które ograniczało zasięg geograficzny oferentów, wówczas mogłoby to naruszać polskie prawo o zamówieniach publicznych, za co Urząd Zamówień Publicznych mógł karnie zmniejszyć dofinansowanie dla Tramwajów Warszawskich o 5-25%, czyli nawet o 71 mln zł. Geograficzne ograniczenia dla oferentów były wielokrotnie kwestionowane w Polsce przez UZP, Krajową Izbę Odwoławczą, a także przez Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Korea Południowa od wielu lat jest traktowana jako kraj z którego przedsiębiorców traktuje się w Unii Europejskiej na równi. Jest to efekt decyzji politycznych, co do których kilka lat temu politycy byli niemalże jednogłośni. Szerzej pisaliśmy o tym w felietonie - Otwarcie europejskiego rynku dla Hyundai to decyzja polityków

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas