Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPortal branżowy broni Tramwajów Warszawskich

Portal branżowy broni Tramwajów Warszawskich

Napisane przez  Ł.R. / Transport-Publiczy.pl / Witold Urbanowicz Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 luty 2019 11:47
Portal branżowy broni Tramwajów Warszawskich Wizualizacja tramwaju Hyundai

Przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy, wygrany przez koreański Hyundai, budzi duże emocje. Głównie przez ostatnie zaangażowanie polityków, którzy zrobili z niego temat bieżącego sporu politycznego. Również głos zabrali publicyści, którzy niezbyt orientują się w meandrach prawa o zamówieniach publicznych. W takim wypadku warto zapytać tych, co w tej dziedzinie mają większą wiedzę.

 

Sprawę wyjaśnia na portalu Transport-Publiczny.pl Witold Urbanowicz:

Jeden z ostatnich zarzutów dotyczy rzekomej zmiany warunków udziału przetargu na korzystniejsze dla koreańskiej firmy. Faktycznie zmiany dokonano, ale w pierwszym przetargu z 2017 r. Pierwotnie startujący musieli wykazać się doświadczeniem w zakresie dostaw 15 nowych tramwajów, które „uzyskały dopuszczenie do eksploatacji (homologację) w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców”. Warunek ten zmieniono na tramwaje, które „które zostały dopuszczone do eksploatacji z pasażerami”.

 

Dalej czytamy:

Jak tłumaczą Tramwaje Warszawskie, pierwotne brzmienie warunku było niezgodne z zasadami wynikającymi z prawa zamówień publicznych. – Ograniczenie obszaru geograficznego dostaw jest traktowanie jako naruszenie zasad obowiązujących przy udzielaniu zamówień publicznych powodujące nałożenie korekty finansowej za naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców – wyjaśnia Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

 

Więcej można przeczytać na portalu: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/czy-tramwaje-warszawskie-mogly-zamknac-rynek-dla-koreanskich-pojazdow-60909.html

 

Czyli, gdyby pozostać przy zapisach, które ograniczało zasięg geograficzny oferentów, wówczas mogłoby to naruszać polskie prawo o zamówieniach publicznych, za co Urząd Zamówień Publicznych mógł karnie zmniejszyć dofinansowanie dla Tramwajów Warszawskich o 5-25%, czyli nawet o 71 mln zł. Geograficzne ograniczenia dla oferentów były wielokrotnie kwestionowane w Polsce przez UZP, Krajową Izbę Odwoławczą, a także przez Naczelny Sąd Administracyjny.

 

Korea Południowa od wielu lat jest traktowana jako kraj z którego przedsiębiorców traktuje się w Unii Europejskiej na równi. Jest to efekt decyzji politycznych, co do których kilka lat temu politycy byli niemalże jednogłośni. Szerzej pisaliśmy o tym w felietonie - Otwarcie europejskiego rynku dla Hyundai to decyzja polityków

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie
 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury

Wiadomości z regionu